Meziroční pokles cen v průmyslu i zemědělství zpomalil

foto Zahraniční obchod - indexy dovozních a vývozních cen od srpna 2015

Praha - Ceny průmyslových výrobců v ČR v září meziročně opět zpomalily pokles, a to na 2,4 procenta ze srpnových 3,4 procenta. Pokles zpomalil i u cen v zemědělství, byly nižší o 3,4 procenta po srpnovém snížení o 6,9 procenta. Ceny stavebních prací a tržních služeb znovu stouply. Informoval o tom dnes Český statistický úřad, který zveřejnil i vývoj cen v zahraničním obchodu za srpen. Ceny dovozu i vývozu meziročně klesly.

Indexy cen výrobců - meziroční srovnání (září 2015 - září 2016)

V průmyslu v září nejvíce zlevnil koks a ropné produkty. Klesly ale i ceny elektřiny, plynu, kovů a výrobků z nich, potravin, nápojů a tabáku. Naproti tomu dráž vyšla proti loňskému září voda a její úprava nebo nábytek.

V zemědělství se snížily ceny v rostlinné výrobě, konkrétně u čerstvé zeleniny, obilovin, olejnin a brambor. V živočišné výrobě zlevnilo mléko, vejce a skot, vedle toho cena jatečných prasat stoupla.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ zvýšily o procento, v srpnu byly vyšší o 0,9 procenta. Tržní služby v podnikatelské sféře zdražily o 0,3 procenta po srpnovém nárůstu o 0,1 procenta. Vzrostly ceny za poštovní a kurýrní služby a za reklamní služby a průzkum trhu.

Co se týče cen zahraničního obchodu v srpnu, tak vývozní ceny klesly meziročně o 2,5 procenta a dovozní o 3,6 procenta. Vývoj vývozních cen ovlivnilo zejména zlevnění strojů a dopravních prostředků, na poklesu dovozních cen se podepsalo hlavně zlevnění minerálních paliv.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď