Meteorologové odvolali smogovou situaci ve Zlínském kraji

foto Smog, doprava, automobily - ilustrační foto.

Zlín - Meteorologové odvolali smogovou situaci ve Zlínském kraji. Polétavého prachu v ovzduší totiž výrazně ubylo a během noci na dnešek se denní koncentrace na všech stanicích vrátily poblíž limitním 50 mikrogramům na metr krychlový. Smogová situace byla v regionu vyhlášena v pondělí, asi den platila dokonce i regulace. Při regulaci podniky omezují výrobu, ve Zlínském kraji však kromě tepláren velký znečišťovatel ovzduší není.

Ve Valašském Meziříčí přesahovaly denní koncentrace polétavého prachu v pondělí i čtyřnásobek limitu a ve Zlíně dosahovaly téměř trojnásobku, dnes ráno již v obou městech klesly pod limit. V Uherském Hradišti byl limit překonán více než dvojnásobně, ráno zde naměřené hodnoty překračovaly limit asi o deset mikrogramů na metr krychlový.

V Otrokovicích pondělní maxima dosáhla téměř dvojnásobku limitu, nyní jej překračují jen o pět mikrogramů. Nejlépe na tom byla stanice v Těšnovicích u Kroměříže, kde denní koncentrace překračovaly limit jen mírně a momentálně jsou zde zjištěné hodnoty pod limitními 50 mikrogramy na metr krychlový.

Zhoršené rozptylové podmínky trápily také obyvatele Moravskoslezského kraje. V něm byla smogová situace vyhlášena v sobotu a stupeň regulace zde platil od neděle, obojí už bylo také odvoláno.

Meteorologové vyhlašují smogovou situaci, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr koncentrací hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. Regulace se vyhlašuje, pokud průměr koncentrací překračuje 150 mikrogramů na metr krychlový.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď