Merkelová slíbila Porošenkovi podporu k ukončení války v Donbasu

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Mesebergu u Berlína.

Meseberg (Německo) - Angela Merkelová dnes slíbila ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi další podporu k ukončení válečného konfliktu na východě Ukrajiny. Podle agentury DPA to německá kancléřka řekla při setkání s Porošenkem v Mesebergu u Berlína.

"Po určitém uklidnění během velikonočních svátků jsme bohužel opět svědky intenzivnějšího porušování dohodnutého klidu zbraní," prohlásila šéfka německé vlády. "Bezpečnost je (přitom) podmínkou dalšího politického pokroku," upozornila.

Merkelová rovněž sdělila, že chce brzy vést další jednání mezi Ruskem, Ukrajinou, Francií a Německem o vyřešení ozbrojeného střetu kolem povstání proruských separatistů v oblasti Donbasu.

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron již dal najevo připravenost v tomto procesu v takzvaném normandském formátu pokračovat. "Budeme velmi rychle hledat možnosti, aby prezidenti a spolková kancléřka spolu mohli navázat kontakty," poznamenal podle DPA.

Porošenko dal dnes podle německé agentury najevo, že od mírových dohod uzavřených v běloruské metropoli Minsku není možné ustoupit. Zdůraznil zároveň, že podle jeho názoru "v současné době není na dohled žádná jiná alternativa".

Na východě bývalé sovětské republiky Ukrajiny bojují od roku 2014 vládní síly s proruskými separatisty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je neděle 20. května 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď