Merkelová: EU se i přes brexit musí starat o svojí budoucnost

foto Německá kancléřka Angela Merkelová.

Lucemburk - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) věří, že se vyjednávání o brexitu ponesou v dobré atmosféře. Zbylá část Evropské unie by se podle ní ale měla starat i o vlastní budoucnost. Merkelová to dnes řekla na výročním sněmu špiček německého průmyslu v Berlíně. Jednání o vystoupení Británie z Evropské unie začalo v Bruselu v pondělí. Francouzský prezident Macron přijde ve čtvrtek před summitem EU v Bruselu na pravidelné koordinační jednání premiérů zemí visegrádské skupiny.

"Nebezpečí vyjednávání o vystoupení Británie spočívá v tom, že se nebudeme dostatečně starat o vlastní budoucnost," je přesvědčena Merkelová. Každá unijní vláda by podle ní měla mít jak tým, který se zabývá brexitem, tak skupinu, která ze zaměřuje na budoucnost Evropské unie.

Kancléřka znovu zopakovala, že si i do budoucna přeje přátelské a úzké vztahy z Británií, zároveň je ale nutné hledět na zájmy 27 zbývajících členů EU. V tomto kontextu připomněla nedotknutelnost čtyř základních svobod pohybu v rámci unie - pohybu osob, zboží, služeb a financí. "V dalších měsících uvidíme, jak se k tomu Británie postaví," poznamenala.

Dnešní vyjádření Merkelové bylo smířlivější než její slova na konci dubna, kdy před německými poslanci prohlásila, že si někteří lidé v Británii stále ještě dělají o brexitu iluze. Británie nebude mít po vystoupení z Evropské unie stejná nebo dokonce větší práva než ostatní členské země, zdůraznila tehdy.

Dnes kancléřka mimo jiné poznamenala, že si dokáže představit společný rozpočet zemí eurozóny, pokud by to pomohlo řešit strukturální problémy.

Před summitem EU se prezident Macron sejde s premiéry V4

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron přijde ve čtvrtek před summitem EU v Bruselu na pravidelné koordinační jednání premiérů zemí visegrádské skupiny. ČTK to sdělily dobře informované diplomatické zdroje.

Pro Macrona, který byl zvolen na jaře, je čtvrteční summit první schůzkou s ostatními šéfy států a vlád Evropské unie. Je pravděpodobné, že premiéři Česka, Polska, Slovenska a Maďarska s ním budou chtít hovořit například o francouzském požadavku na vyšší minimální mzdy pro výchoevropské řidiče kamionů ve Francii.

Poprvé se Macron v Bruselu představil na summitu NATO koncem května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď