Meeting Brno připomene odsun Němců, uskuteční se Pouť smíření

foto Ilustrační foto - Asi 250 lidí vyrazilo 28. května pěšky na třicetikilometrovou Pouť smíření z Pohořelic do Brna, jde o připomínku obětí poválečného odsunu německy mluvícího obyvatelstva z Brna. Na snímku z Rajhradu je skupina studentů ze Schwäbisch Gmündu, kde se řada Němců z Brna usadila.

Brno - Festival Meeting Brno letos nabídne program na téma jednota v rozmanitosti, zaměří se na příběhy z regionální historie, a to včetně těch kontroverzních. Festival začne v pátek, součástí programu je také sobotní Pouť smíření, která bude pietou za zemřelé při takzvaném brněnském pochodu smrti, tedy při poválečném odsunu Němců. Program dnes novinářům za pořadatele představila spisovatelka Kateřina Tučková.

O otázkách blízkosti i jinakosti se bude diskutovat pod konstrukcí z lešení na Moravském náměstí, která připomíná někdejší Německý dům. Stejné téma se promítne i v hudebním, výtvarném, divadelním nebo filmovém programu. Součástí budou také autorská čtení, workshopy, společné procházky. "Připraveno je celkem 50 pořadů," řekla Tučková.

Festival připomene nedořešené příběhy brněnské historie. "Odsun Němců v roce 1945 je jedním z jejích klíčových momentů," řekla Tučková. V sobotu se proto uskuteční Pouť smíření jako pietní uctění obětí. Účastníci vyjdou v 9:30 od bývalého sběrného tábora v Pohořelicích a cestu dlouhou 32 kilometrů zakončí na Mendlově náměstí.

Na dnešním zasedání Zastupitelstva města Brna vystoupilo proti pouti smíření několik lidí, chystají protest. Jeden z vystupujících řekl, že si zástupci vedení města nevzali k srdci názory těch, kteří tehdejší dobu zažili. Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) jim připomněl, že se na Pouť smíření do Brna vrátí mnoho potomků židovských rodin, které musely prchnout před nacisty.

Organizátoři na festivalu připomenou výročí podepsání Česko-německé deklarace. "Je to podle nás příkladné zavedení dialogu mezi dvěma stranami, které si v minulosti nerozuměly," řekla Tučková. Festival se tak stal součástí přeshraničních kulturních akcí s názvem Česko-německé kulturní jaro, které se konají i v sedmi dalších českých městech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je čtvrtek 19. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď