Medveděv ostře reagoval na sankce USA, Trump se obořil na Kongres

foto Ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Moskva, Washington - Nebývale ostře reagoval ve středu večer na nové protiruské sankce podepsané prezidentem USA Donaldem Trumpem ruský premiér Dmitrij Medveděv. Na facebooku napsal, že vyhlášení "naprosté obchodní války" znamená konec nadějí na zlepšení vztahů s USA. Prezident Vladimir Putin přitom ústy svého mluvčího konstatoval, že Trumpův podpis na situaci nic výrazně nemění. Podle Trumpa za kritické zhoršení vztahů s Ruskem mohou Američané poděkovat poslancům Kongresu.

Nový americký sankční zákon omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Dává prezidentovi USA možnost trestat i evropské firmy, které s Moskvou v energetické sféře spolupracují. Sankce před Trumpovým podpisem drtivou většinou hlasů schválily obě komory Kongresu.

Trumpova vláda podle Medveděva "demonstrovala naprostou bezmoc a poníženě přenechala výkonné pravomoci Kongresu". Ruský premiér tak komentoval ustanovení sankčního zákona, podle nějž hlava státu nesmí sankce zmírnit ani zrušit bez souhlasu poslanců. Tento fakt podle Medveděva "mění rozložení sil v politických kruzích USA".

"Americký establishment Trumpa na hlavu porazil, prezident nemohl zákon nepodepsat," konstatoval ve facebooku ruský premiér. "Nové sankční téma vzniklo především proto, že je další cestou, jak Trumpa umravnit. Následovat budou nové manévry, jejichž cílem je zbavit ho moci. Nesystémový hráč podléhá likvidaci," předvídá Medveděv.

Předseda ruské vlády je přesvědčen, že sankční režim bude trvat desetiletí, nestane-li se zázrak. Vztahy mezi USA a Ruskem budou napříště krajně napjaté bez ohledu na složení Kongresu nebo na osobu prezidenta. Rusko za této situace musí spoléhat hlavně samo na sebe, píše Medveděv. "Situaci zvládneme," uzavírá svůj komentář.

Trump se obořil na Kongres kvůli sankcím a Obamacare

 

Americký prezident Donald Trump hovoří v Kongresu k zákonodárcům. Prezident Trump ve čtvrtek pokračoval v kritice nového balíku protiruských sankcí, k jehož podpisu byl ve středu de facto přinucen většinovým postojem Kongresu ovládaného republikány. Na twitteru Trump napsal, že za kritické zhoršení vztahů s Ruskem mohou Američané poděkovat právě poslancům amerického zákonodárného sboru.

"Naše vztahy s Ruskem jsou na rekordně nízké a velmi nebezpečné úrovni. Můžete poděkovat Kongresu, těm samým lidem, kteří nám nemohou poskytnout ani zdravotní péči," napsal prezident. Kritiku Senátu a Sněmovny reprezentantů za sankce proti Rusku tak spojil s odkazem na trojí nezdar hlasování o slibované náhradě systému zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Trump ve středu zákon o protiruských sankcích podepsal "ve jménu národní jednoty" přesto, že s ním nesouhlasí. V Kongresu má ale nová série sankcí proti Kremlu tak masivní podporu, že by poslanci snadno přehlasovali případné prezidentské veto. Trumpovi tak nezbylo, než se podvolit vůli zákonodárců a zákon podepsat.

Trump týž den Kongresu vyčetl, že schválením sankcí proti Rusku omezuje prezidentské pravomoci a dopouští se protiústavního jednání. Zákon o sankcích je podle amerického prezidenta "výrazně vadný".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď