Mayová odmítla účast v předvolebních televizních debatách

foto Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová se nebude účastnit televizních debat před plánovanými červnovými předčasnými parlamentními volbami. Mayová to dnes řekla v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC. Uvedla, že se raději stýká s voliči osobně.

Mayová v úterý nečekaně oznámila, že chce 8. června uspořádat předčasné volby. Podle konzervativní političky jsou nutné kvůli politickému rozštěpení v otázce odchodu Británie z Evropské unie.

O jejím plánu bude dnes hlasovat dolní sněmovna. Ke schválení předčasného hlasování je potřebný souhlas dvou třetin poslanců, tedy i části opozice. Předpokládá se, že poslanci volby schválí.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn premiérku kritizoval, že odmítáním účasti v televizních debatách se snaží vyhnout přímé konfrontaci. "Uspořádejme debaty. Demokracie je potřebuje a Britové si je zaslouží," řekl Corbyn.

Podobně se vyjádřil také vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron, který premiérku obvinil, že pohrdá veřejností. "Britové by měli mít možnost sledovat, jak potenciální vůdci diskutují o budoucnosti naší země," řekl.

Mayová v dnešním rozhovoru s BBC připomněla, že pokud by se britské parlamentní volby konaly v řádném termínu v roce 2020, kolidovala by kampaň s nejnáročnější fází vyjednávání Británie s EU o podmínkách odchodu z unie. Uspořádání předčasných voleb letos v červnu této situaci předejde, prohlásila Mayová.

Podle stávajícího časového plánu má Británie oficiálně opustit Evropskou unii v březnu 2019. Parlamentní volby se podle původního plánu měly uskutečnit 7. května 2020. "Jestliže by se volby konaly v roce 2020, připadla by kampaň na klíčové období jednání o brexitu, na závěrečnou fázi těchto jednání," řekla Mayová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď