Mattoni Muzeum v Kyselce vystaví kostýmy ze seriálu Já, Mattoni

foto Muzeum Mattoni v Kyselce na Karlovarsku připravilo výstavu kostýmů z televizního historického seriálu Já, Mattoni. Snímek z 15. května zachycuje autorku kostýmů Andreu Královou (vpravo) při instalaci výstavy.

Kyselka (Karlovarsko) - Mattoni Muzeum v Kyselce na Karlovarsku nabídne od tohoto týdne návštěvníkům výstavu kostýmů ze seriálu Já, Mattoni. Třináct kostýmů z fundusu České televize přiblíží tři různá módní období, v nichž se seriál odehrává. Výstava bude nejméně do října součástí stálé expozice muzea, řekla ČTK její spoluautorka Veronika Kudláčková. O nadcházejícím víkendu bude vstup do muzea v rámci Festivalu muzejních nocí zdarma.

Muzeum Mattoni v Kyselce na Karlovarsku připravilo výstavu kostýmů z televizního historického seriálu Já, Mattoni. Snímek z 15. května zachycuje autorku kostýmů Andreu Královou při instalaci výstavy. "Já jsem se pokusila vytvořit tu výstavu tak, aby byla identifikovatelná, ale současně aby nenarušila ráz toho muzea, protože si myslím, že jsme si s tím dali docela práci. Měla jsem představu, že spodní část bude především o figurínách s tím, že by to měli být jakoby noví obyvatelé toho muzea, a doplnit plynule to, o čem to muzeum je - o době Heinricha Mattoniho," řekla Kudláčková.

Děj seriálu začíná kolem poloviny 19. století a končí zhruba v roce 1910. "V téhle době se třikrát proměnila móda a způsob odívání. Začínáme stylem biedermeier, což u dámských kostýmů jsou takové ty obrovské krinolíny a široké klobouky. Kolem roku 1870 se objevuje styl turnýry nebo takzvaný český honzík. A končíme v secesi, kdy už se objevuje pohodlnější způsob odívání," řekla autorka kostýmů Andrea Králová. Zatímco některé z kostýmů jsou vycházkové, další jsou večerní nebo slavnostní.

Muzeum Mattoni v Kyselce na Karlovarsku připravilo výstavu kostýmů z televizního historického seriálu Já, Mattoni. Snímek z 15. května. V seriálu bylo použito na 1200 kostýmů. Detaily ladila kostymérka i na komparzistech, pro výstavu ale vybrala převážně kostýmy hlavních postav. Návštěvníci uvidí například Mattoniho župan nebo šaty pro císařovnu Sisi, které patřily k nejdražším kostýmům v seriálu. V doprovodných textech k výstavě se navíc návštěvníci mohou dozvědět různé zajímavosti z natáčení.

Muzeum Mattoni je od dubna do října otevřeno denně kromě pondělí a výstavu kostýmů bude možné zhlédnout v rámci běžného vstupu. Letos se muzeum poprvé také zapojí do Festivalu muzejních nocí. Od 19. do 21. května bude vstup zdarma a muzeum rozšíří otevírací dobu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď