Manželé opravili historickou usedlost, je kulturní památkou

foto Za pět let opravili manželé Dvořákovi historickou selskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku (na snímku z 19. června).

Kučerov (Vyškovsko) - Za pět let opravili manželé Dvořákovi historickou selskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku. Vyneslo jim to druhé místo mezi nejlépe opravenými památkami Jihomoravského kraje. Jejich stavení bylo mezitím vyhlášeno také národní kulturní památkou, řekla ČTK Irena Dvořáková.

Za pět let opravili manželé Dvořákovi historickou selskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku (na snímku z 19. června). Manželé zdevastované stavení v obci na Vyškovsku koupili v roce 2011. Od té doby se učili pracovat s hlínou, dřevem nebo kovářské práce. "Záchrana se podařila díky spoustě kamarádů, kteří nás naučili staré práce. Bez nich by se nám to těžko dělalo," uvedl Jan Dvořák.

Manželé museli nejdříve domek celý vyklidit. Jedinou pozitivní věcí podle nich bylo, že bývalý majitel nezničil původní dispozici stavby, pouze černá kuchyně nebyla v původním stavu. Objekt byl ale celý zdevastovaný a většina hospodářských budov ve špatném stavu.

Stavení bylo menší hospodářskou usedlostí, jehož nejstarší části jsou ze 16. století. Usedlost neměla vlastní výminek, ten se zachoval jen jako součást stavení, v němž bydlel hospodář a selka.

Za pět let opravili manželé Dvořákovi historickou selskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku (na snímku z 19. června). "Pokud šlo něco zachránit, tak jsme to ošetřili a zakonzervovali. Buďto je materiál na stejném místě, nebo jej manžel použil na jiné místo domu," uvedla Dvořáková.

Manželé Dvořákovi objekt rekonstruovali zejména z vlastních prostředků, k dispozici měli ale také dotace z ministerstva kultury a od Jihomoravského kraje. V domě je také expozice. "Je to živé muzeum, bydlíme tam a žijeme, vaříme na peci nebo na kamnech. V postelích spíme, máme tam ale nové prvky, jako je lednice," uvedla Dvořáková. Objekt je podle ní přístupný na objednání nebo při akcích, jako jsou dny otevřených dveří.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď