Malta: EU se musí shodnout na ochraně hranic, pak přerozdělování

foto Ilustrační foto - Záchrana migrantů na moři na snímku italského námořnictva.

Valletta/Brusel - Státy Evropské unie se musí jasně shodnout na nutnosti výrazně zlepšit ochranu pozemní i námořní hranice bloku před tím, než bude možné hledat dohodu o podobě trvalého systému přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi. Novinářům to dnes řekl Joseph Muscat, premiér Malty, od počátku roku nové předsednické země unie. Migrační problematika bude podle něj jedním z klíčových témat předsednictví.

"Víme, že je to tvrdý oříšek k rozlousknutí. Neexistuje jedno zázračné řešení, je potřeba dlouhodobá strategie," prohlásil Muscat na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Komise dnes v souvislosti s počátkem předsednictví navštívila maltské hlavní město Vallettu.

Malťané v čele unie střídají Slovensko, které spolu s dalšími státy ze střední a východní Evropy, včetně ČR, jednoznačně odmítá přerozdělování žadatelů o azyl z migrací zatížených členů EU do dalších zemí. Slováci proto na podzim přišli s konceptem takzvané efektivní solidarity, kdy by země místo přebírání uprchlíků pomáhaly postiženým státům jinak - třeba například převzetím větší odpovědnosti za ochranu vnější hranice.

Bratislava se tak pokusila o řešení situace, kdy přes odpor části členských zemí navrhla Junckerova Evropská komise trvalý přerozdělovací mechanismus spouštěný v krizové situaci jako součást své reformy celého evropského azylového systému.

"Věříme, že můžeme přiblížit pozice členských zemí v otázce sdílení odpovědnosti, pokud budou všichni přesvědčeni o bezpečnosti našich hranic a jejich efektivní kontrole," prohlásil dnes Muscat. Předsednictví prý k této otázce přistupuje pragmaticky a bez politické ideologie.

Dynamika se podle něj v unii mění, také s posledním vývojem v Sýrii. Maltský premiér ovšem také připomněl, že jeho země v rámci stávajícího dočasného přerozdělování žadatele o azyl od Italů a Řeků přijímá - na rozdíl od jiných států.

"Solidaritu jsme využívali, když jsme ji potřebovali a ukazujeme ji, když ji potřebují jiné země," podotkl. Přesto je však třeba pochopit úhel pohledu a názor veřejnosti východoevropských členů unie.

"Proto také zdůrazňujeme, že základním bodem, v němž mají naši východní kolegové pravdu, je, že před dohodou o sdílené odpovědnosti je třeba zajistit hranice," podotkl Muscat. Je podle něj nutné, aby EU dala jednoznačně najevo, že na její území se řádným způsobem dostanou lidé s nárokem na azyl a že s těmi ostatními bude naloženo tak, jak naloženo být má. "Takovou jistotu nyní na všech hranicích nemáme," dodal Muscat.

Předseda komise Juncker dnes před novináři poznamenal, že migrační krize není věcí jen Itálie, Řecka nebo Malty, ale že se jedná o celoevropský problém, který vyžaduje "evropskou odpověď na základě principů solidarity". Je podle něj třeba posílit také evropskou přítomnost ve Středozemním moři a jednat o řešení situaci s Libyí a dalšími státy Severní Afriky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď