Malé poštovní odbory chystají protesty kvůli mzdám

foto Pobočka České pošty. Ilustrační foto.

Praha - Menší odborové organizace na České poště chystají protesty. Stávkovou pohotovost kvůli požadavku na zvýšení tarifní mzdy o 2500 Kč měsíčně dnes vyhlásila odborová organizace SOS-21. Přidala se tak k Odborovému hnutí zaměstnanců České pošty, které je v pohotovosti od minulého týdne. K protestům chtějí odbory přistoupit po 5. prosinci. Pošta považuje jejich požadavky za nereálné. Vyplývá to z vyjádření odborářů i pošty. Pošta zaměstnává přes 30.000 pracovníků, obě zmíněné odborové organizace mají řádově desítky až stovky členů.

Vedení pošty se minulý týden dohodlo s většinou odborových organizací, včetně největšího Podnikového koordinačního odborového výboru ČP, který má přes 10.000 členů, na růstu tarifních mezd od dubna příštího roku v průměru o 2,6 procenta. To při průměrné mzdě 21.400 Kč představuje zhruba 550 korun. Uvedené dvě menší odborové organizace se k dohodě nepřipojily. Celkem na poště působí devět odborových svazů.

Požadavky odborů podle mluvčí pošty Evy Krejčí neodpovídají ekonomickým možnostem podniku. "Představují jen pro období leden - prosinec 2017 přes miliardu korun, v některých profesních skupinách žádají růst o 15 procent. Vedení ČP postupně příjmy zaměstnanců navyšuje v návaznosti na ekonomické možnosti, za poslední tři roky do zvýšení příjmů dalo přes miliardu Kč. Menšinové organizace SOS-21 a OHZ vyhrožují v době vánočního provozu a berou si tak jako rukojmí zákazníky pošty a poškozují tím i většinu zaměstnanců," uvedla Krejčí. Podle ní vedení společnosti bude jednat tak, aby minimalizovalo dopad zatím nespecifikovaných nátlakových akcí.

"Zaměstnavateli byla ponechána lhůta do 5. prosince na přehodnocení svého přístupu a zvýšení mezd o 2500 Kč do tarifní mzdy vybraným profesním skupinám. Po této lhůtě a nesplnění požadavků OHZ ČP přistoupí odbory k nátlakové akci," uvedl předseda odborářů Evžen Dvorský. Podle šéfa SOS-21 Petra Pohla jsou zaměstnanci pošty dlouhodobě podhodnoceni při odměňování za odváděnou práci ve srovnání s celorepublikovým průměrem mezd. Rozdíl mezi průměrem na poště a průměrnou mzdou v ČR je téměř 6000 korun.

Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí. z toho víc než 90 procent působí v provozu a obchodu. Podnik provozuje síť 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování tzv. univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách představuje její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy České pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď