Maďarská kapela Omega oslaví 55 let existence 2. září i v Praze

foto Zleva János Kóbor, zpěvák maďarské kapely Omega, zpěvačka Tereza Kopáčková a hudebník, skladatel a zpěvák Ota Balage vystoupili 3. dubna v Praze na tiskové konferenci při příležitosti oslav 55. výročí založení Omegy.

Praha - Maďarská kapela Omega, která v 70. a 80. letech minulého století patřila k nejpopulárnějším rockovým souborům ve střední Evropě, oslaví 55 let své existence 2. září také v Praze. Mezi hosty koncertu ve Velkém sále Lucerny budou mimo jiné Ota Balage se skupinou Balage Band a zpěvačkou Terezou Kopáčkovou nebo německá skupina Crystal Palace. Vystoupí i Petr Janda, jehož kapela Olympic shodou okolností také letos slaví 55 let od svého vzniku. Novináře o tom informoval zpěvák Omegy János Kóbor.

"S Olympikem jsme hráli častokrát, poprvé v roce 1972. V Praze proto zazpívám jejich hit Jasná zpráva v češtině, už se to za pomoci Petra Jandy učím," řekl ČTK Kóbor.

Také na dalších koncertech v rámci oslav 55 let existence Omega představí muzikanty z bývalého východního bloku, mimo jiné Józefa Skrzeka z polské jazzrockové legendy SBB.

Na koncertu v Praze podle Kóbora zazní hity z celé jejich kariéry i novější písně. K hitům skupiny Omega patří Gyöngyhajú lány. Čeští fanoušci skladbu znají v podání Aleše Brichty pod názvem Dívka s perlami ve vlasech. Kapela v současné době chystá nové album Testament. Sestava kolem zakládajícího člena Kóbora během existence kapely prošla mnoha změnami. "Je to podobné fotbalovému týmu, kterému vždy prospěje, když je doplněn mladšími hráči," podotkl Kóbor. Mezi takové 'posily' patří například kytarista Tamas Szekeres nebo baskytaristka Katy Zee.

V České republice se Omega představila například loni v květnu v Brně nebo v roce 2015 na Mezinárodním filmovém festivalu v Letním kině v Karlových Varech. V pražské Lucerně zahrála naposledy před pěti lety v rámci turné k 50 letům od svého vzniku. V programu s názvem Rhapsody ji doprovodil symfonický orchestr z německého Halle.

Omega patřila spolu s Locomotiv GT k významným maďarským interpretům progresivního rocku. "V době vzniku Omegy mě byl jeden rok, ale později jsem měl několik jejich desek. S kolegy muzikanty jsme jim záviděli, že mohou na rozdíl od kapel z komunistického Československa hrát v západní Evropě," podotkl Ota Balage.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je úterý 23. ledna 2018

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď