Lvice zachráněná ze zoo v Sýrii porodila mládě

foto Lvice zachráněná spolu s dalšími 12 zvířaty ze zoologické zahrady v syrském Halabu porodila po vypuštění v rezervaci v Jordánsku mládě.

Súf (Jordánsko) - Lvice Dana zachráněná spolu s dalšími 12 zvířaty ze zoologické zahrady v syrském městě Halab (Aleppo) porodila po vypuštění v rezervaci v Jordánsku mládě. Uvedla to dnes agentura AP. Mládě má bílou barvu, která se může později změnit. Podle odhadů váží 1,5 až dva kilogramy. Jeho pohlaví zatím není známo.

Veterináři našli zvířata v Sýrii ve zbědovaném stavu. Syrská armáda bojovala s odpůrci vlády o východní část Halabu téměř celý loňský rok, boje skončily až v prosinci. Zvířata ze zahrady dostala s pomocí Turecka do rezervace u jordánského města Súf rakouská charitativní organizace Four Paws.

Lvice zachráněná spolu s dalšími 12 zvířaty ze zoologické zahrady v syrském Halabu porodila po vypuštění v rezervaci v Jordánsku mládě. Zvířata trávila tři týdny v klecích. Veterináři se obávali, že kdyby lvice porodila v kleci, mládě by zřejmě nepřežilo. Mládě, které dostalo jméno Hajar, což je arabsky přistěhovalec, se podle veterinářů narodilo někdy v noci z pátku na sobotu, v klidu zalesněné rezervace. Zaměstnanci rezervace objevili mládě v sobotu ráno, když Danu kontrolovali.

Veterinář Amír Chalíl si myslí, že lvice čekala s porodem až bude v bezpečí. "Je máma, měla instinkt. Je to zázrak," prohlásil.

Ultrazvuk provedený při mezipřistání v Turecku ukázal, že Dana čeká dvě lvíčata. Chalíl uvedl, že zatím není jasné, zda druhé mládě čeká ještě na narození, nebo zda se narodilo zhruba ve stejnou dobu jako Hajar, ale bylo mrtvé a matka ho sežrala. Pokud se mládě neobjeví do pondělí, chtějí veterináři provést znovu ultrazvuk, aby určili případný další postup.

V rezervaci žije nyní 25 lvů, tygrů a medvědů zachráněných z válečných zón v různých oblastech, včetně Iráku a Pásma Gazy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď