Lloyds vstupuje do nové éry, vláda prodala zbývající akcie

foto Lloyds Bank - budova, logo

Londýn - Britská vláda prodala zbývající podíl akcií Lloyds Banking Group, banky, kterou před osmi lety zachránila za více než 20 miliard liber (615 miliard Kč) a převzala v ní 43 procent akcií. Návrat Lloyds do soukromých rukou tak představuje symbolický krok v oživení britského bankovního sektoru, napsala agentura Reuters.

Tento prodej ukončil jednu z největších finančních výpomocí z doby finanční krize. Lloyds na jejím počátku v roce 2009 nejprve koupila banku HBOS, kterou tím zachránila před kolapsem, vláda ale pak musela zachránit celou spojenou skupinu. Akcie odprodávala postupně posledních pět let.

"Před šesti lety jsme zdědili velmi křehké podnikání a díky tvrdé práci všech jsme dokázali situaci obrátit," uvedl dnes šéf banky Antonio Horta-Osorio, který do banky vstoupil v roce 2011. Obrat rozhodně nebyl bezbolestný. Jak připomněl server BBC, banka zrušila na 57.000 pracovních míst a pod nátlakem Evropské unie prodala zhruba 600 poboček. Loňský zisk 4,3 miliardy liber, nejvyšší za deset let, potvrdil, že banka se z finanční krize zotavila.

Horta-Osorio ještě minulý týden odhadoval, že vláda na záchraně banky vydělala nejméně 500 milionů liber, dnes ráno však tuto sumu zvýšil na 900 milionů. Vláda prohlásila, že všechny vynaložené prostředky se veřejnosti vrátily, avšak ozývají se hlasy, že nebere v úvahu takové faktory, jako jsou dopady inflace nebo ztráty na úrocích. Podle názoru ředitele analytické společnosti New Financial Williama Wrighta stát na transakci ve skutečnosti prodělal šest miliard liber, uvedla agentura Reuters.

Pomoc pro Lloyds se může zdát malá ve srovnání se záchranou jiné britské banky Royal Bank of Scotland (RBS), která stála 46 miliard liber a v rukou státu je stále 73 procent jejích akcií. RBS na rozdíl od Lloyds hospodaří už devět let v červených číslech. Ze 137 miliard liber, které vynaložila na záchranu pěti bank, Británie dosud získala zpět zhruba polovinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď