Turecko: Útočník na místě nechal zbraň, další střelba v mešitě

foto Zdravotníci transportují ženu zraněnou při nočním útoku na istanbulskou diskotéku Reina.

Istanbul - Pachatel nočního atentátu v Istanbulu, při kterém zahynulo 39 lidí, před svým útěkem zanechal na místě činu zbraň. Uvedl to dnes turecký premiér Binali Yildirim. Odmítl rovněž dřívější spekulace, že útočník měl na sobě kostým Santa Clause. Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem v nočním klubu, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný. Při střelbě u jedné z istanbulských mešit byli dnes zraněni nejméně dva lidé, uvedl britský list The Independent s odvoláním na tureckou tiskovou agenturu Dogan. Pachatel z místa činu utekl.

"Objevují se určité detaily, úřady se ale snaží dospět ke konkrétnímu výsledku," řekl Yildirim na dotaz novinářů, kdo by za krveprolitím mohl stát. "Policejní a bezpečnostní představitelé zveřejní nové informace z vyšetřování, jakmile je budou mít k dispozici," dodal.

Ke krveprolití došlo v istanbulském nočním klubu Reina, kde stovky lidí slavily příchod nového roku. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil a útočník je stále na útěku. Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů.

Při střelbě u mešity utrpěli zranění dva lidé

Při střelbě u jedné z istanbulských mešit byli dnes zraněni nejméně dva lidé, uvedl britský list The Independent s odvoláním na tureckou tiskovou agenturu Dogan. Pachatel z místa činu utekl. Ke střelbě na severu evropské části Istanbulu došlo jen několik hodin poté, co střelec usmrtil 39 lidí v nočním klubu Reina ve stejném městě. Není jasné, zda mezi oběma případy je spojitost.

Útočník před mešitou začal střílet ve chvíli, kdy se shromáždil dav věřících, kteří se přišli modlit. Dvě zraněné osoby byly odvezeny do nemocnice, žádné další podrobnosti o incidentu zatím nejsou známy.  

Mezi oběťmi jsou občané několika arabských zemí

Téměř dvě třetiny obětí nočního útoku v Istanbulu byly cizinci, uvedla turecká státní agentura Anadolu. Ze zahraničí pocházelo 24 ze 39 zavražděných lidí, konkrétní země ale agentura nezveřejnila. Podle jiných tureckých médií jsou mezi mrtvými nebo zraněnými nejspíš občané Saúdské Arábie, Maroka, Libanonu, Tuniska, Libye, Iráku, Jordánska, Izraele a Belgie. Čtyři z obětí se úřady stále snaží identifikovat. Zraněno bylo téměř 70 osob, někteří z nich jsou v kritickém stavu.

Údaje o státní příslušnosti obětí se ale stále liší. Turecká média hovoří konkrétně o sedmi mrtvých saúdskoarabských občanech a čtyřech Iráčanech. Agentura Dogan uvádí, že zahynuli mimo jiné dva Indové, dva Tunisané a jeden Kanaďan, jeden Syřan, jeden Izraelec a jeden Belgičan. Turecké úřady zatím totožnost obětí nepotvrdily.

Státní agentura Anadolu informovala, že jednou z obětí je Turkyně, která v klubu pracovala jako členka ochranky. Devětadvacetiletá Hatice Karcilarová byla matkou tříleté dcery.

Jordánská agentura Petra napsala, že atentát nepřežili tři Jordánci a čtyři byli zraněni. O dvou tuniských obětech informovalo tuniské ministerstvo zahraničí.

Už předtím oznámila Belgie, že zahynul jeden její občan, který měl také turecké občanství. Izraelské ministerstvo zahraničí sdělilo, že při útoku přišla o život devatenáctiletá občanka Izraele, která byla na diskotéce se třemi přáteli; jeden z nich byl zraněn.

O jednom mrtvém a pěti zraněných hovoří kuvajtské úřady. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault oznámil úmrtí ženy, které měla francouzské a tuniské občanství. Mezi mrtvými je i její tuniský manžel. Tři mrtvé a čtyři zraněné hlásí Libanon.  

České úřady zatím nemají k dispozici informace o případných českých obětech.

K nejnovější teroristické akci se dosud nikdo nepřihlásil a po pachateli turecká policie stále pátrá.

Mezi mrtvými je turecký policista, který přežil prosincový útok spáchaný u istanbulské haly po fotbalovém zápase. Tehdy zahynulo 45 osob. Podle tureckého tisku byl Fatih Çakmak ve službě v nočnímu klubu Reina a byl mezi prvními oběťmi zatím neznámého střelce. Çakmak sloužil také 10. prosince v hale, kde sehrály zápas turecké kluby Beşiktaş a Bursaspor. Po utkání tam na policisty zaútočili členové radikální kurdské skupiny Sokoli osvobození Kurdistánu. Mezi 45 oběťmi bylo 37 policistů; Çakmak tehdy vyvázl.

Počet mrtvých vzrostl na 39, včetně 16 cizinců

Populární istanbulský klub se stal v noci na dnešek terčem teroristického útoku, při kterém 39 lidí zahynulo a téměř 70 utrpělo zranění. Neznámý střelec, který je na útěku, zaútočil v okamžiku, kdy v zábavním komplexu Reina stovky lidí slavily příchod nového roku. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil. Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů. Podle státní agentury Anadolu jsou téměř dvě třetiny mrtvých cizinci. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi nimi byli čeští občané.

Ze zahraničí podle dosavadních zpráv pochází nejméně 24 ze 39 zavražděných, konkrétní země ale agentura Anadolu nezveřejnila. Podle jiných tureckých médií jsou mezi mrtvými nebo zraněnými nejspíš občané Saúdské Arábie, Maroka, Libanonu, Tuniska, Libye, Iráku, Jordánska, Kuvajtu, Francie, Izraele a Belgie. Čtyři oběti se úřady stále snaží identifikovat.

Guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci, který automatickou útočnou puškou nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do velkého klubového areálu a poté náhodně pálil po lidech uvnitř. "Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se," řekl novinářům guvernér, podle kterého šlo o "teroristický útok".

Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima pachatel atentátu před svým útěkem zanechal na místě činu zbraň. Yildirim rovněž odmítl dřívější spekulace, že útočník měl na sobě kostým Santa Clause. Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný.

Klub Reina patří k luxusním podnikům, leží v evropské části města a navštěvují ho bohatí místní i cizinci. Střelba začala kolem 01:30 místního času (asi půlhodinu před středoevropskou půlnocí). V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do chladných vod Bosporu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan útok označil za pokus vyvolat v zemi chaos a vyzval Turky k jednotě.

Turecká média odpoledne informovala také o střelbě u jedné z instanbulských mešit, kde byli zraněni nejméně dva lidé. Pachatel z místa činu rovněž utekl. Zda mezi oběma případy je spojitost, není zatím jasné.

Turecku zasílají projevy soustrasti politici z celého světa. Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů. Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za nelidské útočit na oslavující lidi. Americký prezident Barack Obama nabídl Turecku pomoc.  

"Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu," napsal na twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká diplomacie zatím nedostala zprávu, že by mezi oběťmi nebo raněnými byli čeští občané. Vydala ale doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami. Omezující doporučení Černínského paláce platí i pro další části Turecka.

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka(ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprací tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš střelbu označil za strašnou tragédii. Podle něj se ukazuje, že klasická bezpečnostní opatření jsou vůči těmto útokům neúčinná, protože počínání fanatiků typu istanbulského střelce je těžko předvídatelné.

Útoku nezabránila ani okolnost, že v největším tureckém městě byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků a nad bezpečím silvestrovských a novoročních bdělo na 17.000 policistů.

Kdo za útokem stojí, není jasné. Agentura AFP připomněla sérii dřívějších atentátů, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova, jehož zastřelil turecký policista označující svůj čin za pomstu za ruské bombardování syrského Halabu (Aleppa).

Policista přežil prosincový útok, ale teď už štěstí neměl

Mezi oběťmi nočního atentátu v Istanbulu je policista, který přežil prosincový útok spáchaný u istanbulské haly po fotbalovém zápase. Tehdy zahynulo 45 osob. V noci na dnešek střelec zabil v istanbulské diskotéce 39 lidí a téměř 70 osob zranil. Policie po něm pátrá.

Podle tureckého tisku byl Fatih Çakmak ve službě v nočnímu klubu Reina a byl mezi prvními oběťmi zatím neznámého střelce. Çakmak sloužil také 10. prosince v hale, kde sehrály zápas turecké kluby Beşiktaş a Bursaspor. Po utkání tam na policisty zaútočili členové radikální kurdské skupiny Sokoli osvobození Kurdistánu. Mezi 45 oběťmi bylo 37 policistů; Çakmak tehdy vyvázl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je středa 13. prosince 2017

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď