Liberecká iQLandia v létě láká na nanotechnologie i exponáty

foto Science center iQLandia a iQpark 15. července v Liberci. Na snímku je nově otevřená expozice Top Secret, kde si může každý vyzkoušet, jestli by byl dobrý tajný agent.

Liberec - Částečně obměněné expozice mají na léto liberecká science centra. Nové jsou i workshopy, v iQLandii je zaměřený na nanotechnologie a v iQparku na dinosaury. Novinářům to za obě centra řekla Jana Pivoňková.

Nanosvět vnímají v iQLandii jako vědní obor budoucnosti. "Chceme lidem ukázat, že i když je objekt v nanorozměrech, to znamená lidskému oku a běžným mikroskopem neviditelný, lze s ním i tak pracovat," uvedl autor workshopu a odborný lektor Martin Novák. Zájemci si tak na workshopu mohou vyzkoušet, jak náročná je manipulace s miniaturními částicemi hmoty. Pomocí pinzety a granulí si mohou vytvořit svůj vlastní nanonápis nebo se podepsat na zrnko rýže pod stereolupou. Vidět mohou také, jak vypadá milionkrát zvětšený hydrotermální červ, detaily oka mouchy nebo různé metody výroby nanovláken.

Workshop v iQparku, který je určený hlavně pro menší děti, přibližuje svět dinosaurů. "Děti si mohou vyrobit vlastního sádrového trilobita nebo masku pravěkých ještěrů. K tomu získají spoustu informací z doby těchto živočichů," dodala Pivoňková.

Liberecká science centra jsou nejnavštěvovanějším místem v Libereckém kraji, loni do nich zavítalo 515.000 lidí. Denně nyní obě centra podél Nitranské ulice navštěvuje podle Pivoňkové v průměru kolem 1200 lidí. Nové věci v nich mohou vidět i lidé, kteří tam chodí opakovaně. "Máme desítky nových exponátů. Určitě bych v iQLandii zmínila laserový kulečník, kde je tágo naváděné laserovým paprskem. V iQparku přibyly nové herní prvky, jsou zaměřené na hlavolamy a optické klamy," uvedla Pivoňková.

V planetáriu iQLandie je letní novinkou interaktivní zábavný pořad o vzniku a vývoji vesmíru, do něhož se zapojují i diváci. Například při zrodu hvězd se z nich stávají protony a neutrony. "V 55 minutách se dotýkáme několika témat z oborů astronomie, astrofyziky, chemie, kosmologie a samozřejmě také techniky," uvedl vedoucí planetária Lukáš Durda.

Kromě stálých expozic je nyní v IQLandii ještě jedna dočasná. Od dubna je ve třetím patře expozice Top Secret věnovaná tréninku špionů, "Úplně největší zájem je mezi dětmi o laserové bludiště. Pak o letištní kontrolu s rentgeny, trezor, u kterého musí přijít na to, jak se otevírá, a také o Enigmu, s jejíž pomocí si zkouší rozšifrovat zprávy," uvedla lektorka expozice Lucie Žížlavská. Dočasná expozice bude v iQlandii do konce srpna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď