Libanonská televize: Vůdce IS Bagdádí je v syrském Búkamálu

foto Vůdce radikální islamistické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí.

Bejrút - Vůdce radikální organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí je v syrském pohraničním městě Búkamál. Oznámila to dnes libanonská televize Al-Manár, která je blízká šíitskému Hizballáhu. Bojovníci IS tento týden ztratili Búkamál jako poslední větší město v Sýrii.

O osudu Bagdádího, který v roce 2014 z mešity v iráckém Mosulu vyhlásil na severu Iráku a Sýrie chalífát, panují nejasnosti. Rusko v červnu uvedlo, že je mrtev, Spojené státy o tom pochybují. Loni zvýšily odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení na 25 milionů dolarů.

Podle dalších zpráv se Iráčan Bagdádí uchýlil po porážce IS v Mosulu k západní irácké hranici a později ji přešel do Sýrie. V září byla zveřejněna nahrávka s hlasem, který je připisován právě Bagdádímu. Vyjádřil se na ní k porážce IS v Mosulu a vyzýval stoupence, aby pokračovali v boji.

Dnes televize Al-Manár oznámila, že je Bagdádí v Búkamálu, neposkytla ale žádnou informaci k tomu, zda byl dopaden. Syrská armáda a její spojenci, k nimž patří libanonský Hizballáh, tam nyní prohledávají domy a odstraňují výbušniny. Armáda své vítězství ohlásila tento týden s tím, že ztráta Búkamálu znamená pro IS jeho zničení.

Teroristická organizace Islámský stát má své lidi ještě v části syrské provincie Dajr az-Zaur a také v iráckém pohraničí. Pod kontrolou už ale nemá žádné větší město.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 16. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď