Lesům ČR firmy kvůli kalamitě vypověděly 76 procent zakázek

foto V Jihočeském kraji po sobotní bouřce stále zůstávají domácnosti bez elektřiny. Šumavský národní park bude kvůli popadaným stromům žádat o vydání zákazu vstupu do některých částí lesa. Na snímku jsou polomy v okolí Schwarzenberského kanálu.

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal od lesnických firem kvůli kalamitě a krizi na trhu se dřevem výpověď ze 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Novinářům to řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Finanční dopad na podnik zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nelze určit.

Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou firmám nabídl sám státní podnik na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy nyní ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, jež jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun.

Možnost vypovědět smlouvy měly firmy na jednotkách, kde se prováděly komplexní lesnické práce či těžba a byl na ně navázaný i prodej dřeva. Šlo o smlouvy, které měly vypršet ke konci let 2018 až 2021. Možnost výpovědi se netýkala smluv pouze na pěstební činnost a jednotek, jež jsou předmětem aktuálního lesnického tendru 2018+. V tendru 2018+ už firmy v cenových nabídkách mohly na špatnou situaci na trhu se dřevem reagovat.

Dopady na podnik půjdou podle Jurečky vyčíslit až po uzavření překlenovacích smluv a následném přesoutěžení tendrů. "Nejsem vůbec schopen odhadnout, co to pro státní podnik Lesy ČR bude znamenat," dodal ministr. Důkazem, že nejde o dramatickou situaci, je podle něj to, že od smluv neodstoupily všechny firmy v plném rozsahu a zájem o těžbu na státních pozemcích tedy mají.

Nejvíce smluv ke konci letošního roku skončí společnosti PETRA, všech 16. Všechny své kontrakty na lesnické práce a těžbu vypověděly například i firmy 1. písecká lesní a dřevařská, ACLESIA, LDF Rožnov, LST, PROGLES, a firma T.E.P.Z.

Firma Uniles z holdingu Agrofert vypověděla 13 kontraktů a dalších 13 si nechala. Podobně všechny kontrakty nevypověděli další velcí hráči na trhu, a to firmy Kloboucká lesní a Stora Enso Wood Products Ždírec. Kloboucká lesní si z 11 kontraktů nechala tři a Stora Enso ze 14 pět.

Pro firmy je nejhorší pád cen dřeva způsobený kalamitními těžbami v ČR a celé střední Evropě. Firmy se ve vztahu k Lesům ČR řídí smlouvami uzavřenými v době stabilní situace na trhu. U nyní na trhu dominantního sortimentu smrkového dřeva z nahodilých těžeb klesly podle Szóráda meziročně ceny na 1100 až 1300 korun za metr krychlový z předchozích 1500 až 1800 korun.

Podle lesníků je kolaps na trhu se dřevem tak zásadní, že by mohl vést až k likvidaci těžařských firem. "Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, tak bychom mnoho firem mohli přivést do opravdu vážných existenčních problémů s velkými dopady právě na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," řekl na konci září Jurečka.

V době hledání nového partnera budou Lesy ČR těžby na dotčené jednotce zadávat zejména prostřednictvím veřejných aukcí. Nové kontrakty by podnik s firmami chtěl uzavírat k 1. dubnu 2018.

Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle dřívějšího Szórádova vyjádření ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až srpen letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 10,3 procenta na 3,78 miliardy korun. Odhad snížení zisků v příštím roce Szórád blíže nespecifikoval.

Ministerstvo zemědělství kvůli kalamitám nařídilo zastavit úmyslné těžby smrku a borovice, zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Lesy ČR úmyslné těžby jehličnatého dřeva zastavily v srpnu. Cílem opatření je podle ministerstva obnovit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu surového dříví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď