Legendárního pilota Fajtla připomíná v Praze 6 netradiční pomník

foto Pomník československému stíhacímu pilotovi Františku Fajtlovi (1912 - 2006), který bojoval za druhé světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu, byl 4. října slavnostně odhalen v Praze.

Praha - Legendárního československého stíhacího pilota Františka Fajtla připomíná v Praze 6 netradiční pomník. Tvoří jej silueta letadla Spitfire umístěná ve svahu v parku mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Podobu letadla znázorňuje jiná barva trávy a nerezový pásek, který siluetu odděluje od zbylého trávníku. Pomník byl dnes odhalen za přítomnosti rodiny včetně manželky hrdiny druhé světové války Hany Fajtlové.

Generál Fajtl se během války zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl také velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska. Historik Michal Burian z Vojenského historického ústavu dnes při odhalení pomníku připomněl, že Fajtl byl sestřelen nad Francií, dokázal se ale dostat zpět do Británie a pokračovat v boji proti nacistickému Německu. Svůj příběh popsal po válce v knize Sestřelen, vzpomínky na válku zachytil i v řadě dalších populárních knih. Burian poznamenal, že Fajtlova literární činnost byla neméně významná než jeho bojové zásluhy.

Po roce 1948 byl Fajtl perzekvován a vězněn komunistickým režimem. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunistického režimu. V Praze 6 žil Fajtl mnoho let v domě číslo 14 ve Vokovické ulici, tedy nedaleko místa, kde je umístěn nový pomník. Jeho návrh zpracovali Aleš Vyjídák a Zdeněk Ruffer.

Bohumil Beránek z kanceláře architekta radnice Prahy 6 ČTK řekl, že silueta je jen o něco menší než reálná velikost letounu Spitfire, který zpodobňuje. Stín stroje ve svahu zobrazují barevně i strukturálně odlišné povrchy, podotkl Beránek. Část křídla zasahuje na chodník, kde je na nerezové desce uvedeno jméno Františka Fajtla s daty narození a úmrtí a nápis "Svoboda není samozřejmost".

Odhalení pomníku se zúčastnila i rodina generála Fajtla. Jeho mladší dcera Jitka Režná ČTK řekla, že jsou z podoby pomníku nadšeni. "Táta spitfire miloval doslova. Jednak jeho zvuk je úžasný a to, že tady táta dlouhou dobu bydlel, a teď tu máme toho 'spitfira', je prostě úžasné," poznamenala. Rodina má pouze obavy, jak se podaří pomník do budoucna udržovat. V parku se podle ní scházejí narkomani a trávník jsou zvyklí užívat pejskaři. "Doufejme, že lidé budou ctít pietu," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď