Kytara napříč žánry slaví dvacetiny s mistry šesti a více strun

foto Ilustrační foto - Celosvětově uznávaný hráč na mandolínu Radim Zenkl hraje na nástroj vyrobený Rosťou Čapkem na benefičním koncertu, který se konal 18. dubna v pražské Lucerně při příležitosti oslav 25 let od vyrobení Čapkova prvního pětistrunného banja.

Praha - Už podvacáté zamíří počínaje 14. říjnem festival Kytara napříč žánry do koncertních sálů v Praze, Táboře, Pardubicích, Havlíčkově Brodě a řady dalších míst. Rozmanitý program nabídne vedle standardního koncertního repertoáru americké blues, špičkový bluegrass, jazz, rock i pop. Zvuk klasických koncertních kytar a akustických kytar různých typů obohatí rozmanitá a barevná zvuková škála mandolíny, uvedli na dnešním setkání s novináři v Praze organizátoři.

"Na festival letos zamíří z Kanady renomovaný kytarista s bluesovými kořeny Dave Goodman. Své sedmdesátiny tu oslaví italský kytarista a skladatel Carlo Domeniconi, vystoupí i japonští kytaristé Kozo Tate a Ičiro Ohaši či žák slavného Tommyho Emmanuela, stále populárnější Australan Joe Robinson žijící dnes v USA. Mezinárodně respektovaný mandolinista Radim Zenkl spojil před časem síly s kytaristou Beppe Gambettou; jejich láska k bluegrassu je dokázala dovést až k absolutní špičce v oboru," řekl Stanislav Barek, který přehlídku pořádá s finanční podporou města Prahy a Svazu autorů a interpretů.

Kromě zahraničních hostů obohatí festival plejáda domácích kytarových mistrů v čele s 92letým Jiřím Jirmalem a Pavlem Steidlem. Zahraje i vítěz loňské soutěže Svazu autorů a interpretů Adam Pavlíček, Pražský komorní kytarový orchestr či českoamerické Vince Agwada Trio. Úplný závěr nabídne s časovým odstupem netradiční dramaturgický krok: v lednovém koncertu nazvaném México Mágico zazní spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních aranží taneční hudby. Ve spolupráci s velvyslanectvím Mexika podpoří festival benefičním koncertem, rovněž v lednu, tuto zemi, postiženou rozsáhlým zemětřesením.

Součástí přehlídky bude pátý ročník kytarové soutěže Svazu autorů a interpretů v Pardubicích. Kytara napříč žánry tak už dvacet let spojuje nejen interprety, hudební styly a žánry, ale také posluchače z metropole, okresních měst a menších sídel.

Více informací zájemci naleznou na adrese www.kytaranapriczanry.cz, kde mohou získat i vstupenky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď