Kušnierz má dnes nastoupit do vězení, odpyká si sedm let

foto Ilustrační foto - U Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračuje 22. února hlavní líčení v kauze údajného ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Někdejší ředitel úřadu, jeden z obžalovaných Petr Kušnierz (na snímku), by měl před soudem číst výpověď, kterou před koncem roku dal ÚOOZ a která má odhalovat praktiky v ROP Severozápad.

Ústí nad Labem - Nejpozději do dnešní půlnoci musí bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz nastoupit do vězení. Odpykávat si bude sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Nástup k výkonu trestu mu stanovil ústecký krajský soud, řekla dnes ČTK Renata Lejnarová z útvaru informací a organizačně správního ústeckého soudu.

Sedmileté vězení uložil Kušnierzovi loni v březnu ústecký krajský soud, trest v dubnu potvrdil Vrchní soud v Praze. Kušnierz byl odsouzen za zneužití pravomoci a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. "Pan Kušnierz byl vyzván k nastoupení trestu nejpozději do 11. srpna 2017. Výzva k nastoupení byla doručena dne 24. července 2017," řekla ČTK Lejnarová.

Konkrétní věznici soud Kušnierzovi neurčil. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) by měl nastoupit do Ostrova nad Ohří. Mluvčí věznice Zdeňka Stöckbauerová na dotaz ČTK řekla, že se nemůže ke konkrétním lidem vyjadřovat. Stanovisko Kušnierzovy advokátky Heleny Tukinské ČTK zjišťuje.

Pro Kušnierze jde už o druhý pobyt ve vězení. Poprvé byl pravomocně odsouzen na pět let za přijímání úplatků a zneužití pravomoci v roce 2013. Ven z vězení se dostal na podmínku. Aktuální sedmiletý trest je tak souhrnný.

Kromě Kušnierze byli v kauze machinací v ROP Severozápad pravomocně odsouzeni také někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda (dříve ČSSD), další bývalý ředitel úřadu Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová. Všichni odešli od soudu s podmínkami. Naopak část týkající se dalšího exředitele Petra Vráblíka vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Ten Vráblíka původně obžaloby zprostil.

Kušnierz je kvůli ROP Severozápad obviněn od konce roku 2015 už potřetí. V tomto případě spolupracuje s policií. I díky jeho svědectví policie na konci loňského roku obvinila další dvacítku lidí. Mezi nimi vlivné politiky a podnikatele, například bývalou hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou, bývalého chebského starostu Petra Navrátila, bývalého šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Arna Fišeru (všichni ČSSD) nebo ředitele Krajské zdravotní Petra Fialu (ODS) a podnikatele Daniela Ježka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď