KRNAP se chystá na léto, do terénu vrací dřevěné infocedule

foto Pracovníci Správy Krkonošského národního parku vraceli 17. května k turistickým cestám dřevěné informační cedule, které před zimou z hor snesli. Na snímku jsou nainstalované tabule v lokalitě Hříběcí boudy nedaleko Strážného.

Strážné (Trutnovsko) - Se začátkem letní turistické sezony v Krkonoších začali pracovníci správy Krkonošského národního parku (KRNAP) vracet do terénu dřevěné panely u naučných stezek, informační cedule a piktogramy. Kvůli možnému poničení počasím je před zimou snesli k opravám a uložení do dřevařské dílny ve Svobodě nad Úpou. Dnes správci parku montovali panely naučné Slezské stezky, která vede ze Strážného na Výrovku, řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku vraceli 17. května k turistickým cestám dřevěné informační cedule, které před zimou z hor snesli. Na snímku zleva jsou Michal Štěpánek a Radek Drahný, kteří instalovali tabule v lokalitě Hříběcí boudy nedaleko Strážného. Postupně strážci KRNAP v příštích týdnech vrátí do hor na tisíc kusů různé dřevěné turistické infrastruktury. "Na řadu míst se s cedulemi můžeme dostat až nyní, protože dosud na nich ležel sníh," řekl Drahný. Životnost dřevěného vybavení je zhruba pět let. Jeho snesením před zimou a údržbou se daří životnost výrazně prodloužit.

Před dvěma lety správa KRNAP vybavila šest naučných stezek novými panely s novým obsahem. Původní tabule sloužily beze změny i 30 let a už nevyhovovaly dnešním trendům v informování turistů. Některé z těchto nových panelů zůstávají na svých místech i přes zimu, například v Labském dole. "Panely jsou vyrobené novými technologiemi konzervace dřeva. Testujeme na nich, jak zimnímu počasí odolají," uvedl Drahný.

Po celých horách má KRNAP přes 3200 kusů různého vybavení, které slouží návštěvníkům hor k orientaci, ponaučení a odpočinku. Tento počet zahrnuje například i smaltované hraniční tabule a označení zón KRNAP. Do obnovy a oprav vybavení v terénu KRNAP ročně investuje zhruba jeden milion korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je čtvrtek 19. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď