Kreml chce reagovat na tvrzení EU o nepřípustné propagandě

foto Ilustrační foto - Dmitrij Peskov, mluvčí ruskěho prezidenta Vladimira Putina.

Moskva - Moskva je připravena reagovat na nedávné usnesení Evropského parlamentu o rostoucím propagandistickém tlaku Ruska v Evropě. Novinářům to dnes v Kremlu sdělil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Potvrdil, že usnesení Rusko vnímá jako nepřípustný zásah do svobody médií.

Evropští poslanci minulý týden ve Štrasburku v usnesení obvinili Rusko, že chce "útočit na demokratické hodnoty a rozdělit Evropu". Moskva se uchyluje k internetové propagandě, jejímž cílem je podle europoslanců vyvolávat strach a pochybnosti a evropský blok rozdělovat. Využívá k tomu agresivně celou řadu nástrojů, "například zvláštní nadace, vícejazyčné televizní kanály, agentury, které poskytují pseudoinformace, sociální média a trolly".

Peskov dnes konstatoval, že rezoluce je útokem na sdělovací prostředky a je v protikladu s "obecným chápáním demokracie a svobody přístupu k informacím". Západoevropská veřejnost má podle něj právo na získávání "alternativních informací", ve srovnání s tím, co se jí předkládá jako jediný zdroj pravdy.

Na dotaz novinářů, zda Rusko připravuje reakci, mluvčí odpověděl "nepochybně".

V Kremlu se v pondělí za zavřenými dveřmi konala schůze Bezpečnostní rady, hlavního poradního orgánu Vladimira Putina. Rada, v níž zasedají špičky ruské diplomacie, armády a výzvědných služeb, podle stručného komuniké projednávala "otázku informační přítomnosti Ruska v zahraničí". Žádné další informace ze zasedání na veřejnost nepronikly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 20. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď