Kraje chtějí podporu Zemana v otázce platů v sociálních službách

foto Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová hovořila 10. srpna s novináři před zámkem v Lánech po setkání hejtmanů s prezidentem Milošem Zemanem.

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman dnes slíbil hejtmanům, že podpoří jejich požadavek, aby dostaly 822 milionů korun na platy pracovníků v sociálních službách. Po setkání hejtmanů a prezidenta na zámku v Lánech to novinářům řekla předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO).

"Výstup byl takový, že dostáváme podporu a vysloví se (prezident) v tom smyslu, že kraje by měly v co nejkratší době obdržet 822 milionů na sociální služby," uvedla karlovarská hejtmanka Vildumetzová. V rozpočtech krajů podle hejtmanů nejsou peníze, které by pokryly navýšení platů pro pracovníky v sociálních službách, které nařídila vláda. Proto je požadují od ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) minulý týden řekl, že peníze pro kraje je možné vzít z rezervy úřadu práce. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) však tvrdí, že takový přesun není obvyklý. Řešení problému zatím vládní kolegové nenašli a budou o něm ještě jednat. Podle Vildumetzové na schůzce nezaznělo, že by prezident chtěl téma s ministry řešit osobně.

V diskusi s prezidentem došlo i na aktuální vývoj v kauze farmy Čapí hnízdo. Policie dnes odeslala do Sněmovny žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka kvůli trestnímu stíhání, které souvisí s podezřením na dotační podvod při budování farmy.

Vildumetzová řekla, že téma nadnesl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a probíralo se okrajově. Sama situaci vnímá jako součást předvolebního boje. "Andrej Babiš se k této skutečnosti vyjádřil již mnohokrát. Je jasné, že volby se blíží, boj je velký a bude použito všechno, aby se tento člověk nestal premiérem," poznamenala Vildumetzová.

Prezident Miloš Zeman se 10. srpna na zámku v Lánech setkal s hejtmany. Schůzky se zúčastnila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Nezúčastnili se hejtmani Libereckého a Zlínského kraje Martin Půta a Jiří Čunek. S hlavou státu mluvili hejtmani také o jeho krajských cestách. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran nedávno upozornil na to, že Zemanovy cesty do regionů by se daly považovat za předvolební kampaň, a náklady na ně by proto měl zahrnout do volebního limitu. Návštěvy platí kraje a dosud je Zemanovy návštěvy stály 17 milionů korun.

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) prosazuje, aby se v budoucnu na financování návštěv podílela prezidentova kancelář. Na dnešní schůzce však Půta nebyl, přestože s účastí dlouhodobě počítal. "Pozvání pana prezidenta si vážím, ale musel jsem se mu omluvit. Vzhledem k tomu, že se do úterý odevzdávají kandidátky k volbám do Parlamentu, měli jsme důležité politické jednání a jiný termín nebyl možný," řekl hejtman ČTK.

Vildumetzová před schůzkou prohlásila, že hejtmani si váží toho, že prezident kraje navštěvuje. "Nechceme na tom nic měnit. Je dobře, pokud se prezident zajímá o dění v kraji," uvedla. O tom, zda jde o kampaň, a na organizaci by tudíž měla přispívat prezidentská kancelář, musí podle Vildumetzové rozhodovat k tomu zřízený úřad.

Prezident Miloš Zeman se 10. srpna na zámku v Lánech setkal s hejtmany, od nichž dostal darem hůl na nového premiéra. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v průběhu setkání oznámil na twitteru, že Vildumetzová prezidenta informovala, že hejtmani jeho návštěvy v krajích podporují.

Prezident podle Ovčáčka dostal od hejtmanů dárek - hůl na premiéra. Prezident má potíže s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Letos v květnu během vládní krize vybízel na Pražském hradě gestem své hůlky premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k cestě k mikrofonu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď