Koruna vůči euru stagnovala, k dolaru posílila

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes stagnovala vůči euru na kurzu 26,09 Kč/EUR a během dne zaznamenala jen minimální výkyvy. K americkému dolaru koruna od čtvrtečního závěru zpevnila o 15 haléřů a v 17:00 se obchodovala za 21,81 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

"Kurz koruny nadále vyčkává na nějaké větší impulzy, kam může patřit blížící se zasedání České národní banky na konci září. Prozatím je ale vývoj na trhu velmi klidný," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Předpokládá, že ČNB zvýší sazby letos v listopadu a v příštím roce ještě třikrát. "Koruna by se tak měla ještě do konce letošního roku dostat pod úroveň 26,00 CZK/EUR," dodal.

"Koruna ani tentokrát nepřekvapila nějakou výraznou změnou pozice. Své mírné včerejší (čtvrteční) zisky během dne upravila na 26,09 za euro," poznamenal Tomáš Vlk z Patria Finance.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00  
Kč/EUR 26,09 26,09
Kč/USD 21,96 21,81

Zdroj: Patria Online

Pražská burza se vrátila k růstu, index PX přidal 0,74 pct

Pražská burza se v posledním obchodním dni týdne vrátila k růstu. Index PX stoupl o 0,74 procenta na 1051,07 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ, pojišťovny VIG i bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

"Všechny seance tento týden - vyjma čtvrteční - byly růstové," poukázal makléř Fio banky Josef Dudek. Dnešní objem obchodů 1,27 miliardy korun byl podle Dudka výrazně nadstandardní, většina transakcí se ale odehrála až v závěrečné aukci, což bylo způsobeno úpravou (rebalancí) indexu PX a středoevropského indexu CECE.

"Nejvíce se o dnešní dobrý výsledek zasloužily akcie elektrárenské společnosti ČEZ, jejíž akcie posílily o 1,7 procenta," podotkl analytik Komerční banky Richard Miřátský. Cenné papíry ČEZ zakončily den na 436,10 koruny. Růsty ceny elektřiny na burze v posledních dnech a týdnech zlepšily pohled na elektrárenské akcie, doplnil Dudek.

Z finančních emisí VIG přidala 1,41 procenta na 655 korun, Moneta Money Bank posílila o 1,02 procenta na 79,55 koruny, Komerční banka o 0,72 procenta na 985 korun a Erste Bank o 0,12 procenta na 945,40 Kč.

"Unipetrol dále navyšoval mnohaletá maxima," uvedl Dudek. Cenné papíry petrochemického holdingu dnes rostly nejvýrazněji, když si polepšily o 2,10 procenta na 340 korun.

Největší pokles naproti tomu postihl akcie mediální společnosti CME o 2,43 procenta na 88,50 koruny. S nižší cenou zakončily den ještě cenné papíry telekomunikační firmy O2, sázkové Fortuny a provozovatele horských středisek TMR.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily o 2,9 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily. Index PX od minulého pátku přidal 2,9 procenta na 1051,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly opět akcie holdingu Unipetrol. Nejhůře se vedlo cenným papírům mediální skupiny CME, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie nepatrně oslabily.

"V uplynulém týdnu se investoři soustředili na hurikán Irma, respektive na škody, které mohl napáchat. Týden se rovněž neobešel bez zpráv ze Severní Koreje. Ta znovu odpálila střelu přes Japonsko po zpřísnění sankcí OSN. Napětí působené KLDR je stále přítomné, nicméně investoři mu věnují čím dál menší pozornost. Americké indexy se dostaly na nová maxima i přes výše zmíněné faktory. Domácí index PX nezůstával pozadu," popsal dění na trhu analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla CME, která oslabila o 3,5 procenta na 88,5 Kč. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. "Domníváme se, že konečný týdenní výsledek byl silně ovlivněn rebalancí indexů CECE, která přilákala více prodejců než kupců v páteční aukci," uvedl Vaníček.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal 5,6 procenta na 340 Kč. Ani u Unipetrolu nebyly zaznamenány žádné nové informace. Společnost profituje ze současné situace na trhu a makroekonomického prostředí. Navíc dochází k platbám od pojišťoven, které vylepšují už tak dobré běžné hospodaření. Obnovený zájem investorů je patrný. Navíc nižší objem volně dostupných akcií jen dále umocňuje zvýšenou rozkolísanost, dodal analytik.

V příštím týdnu se trh zaměří na středeční zasedání výboru americké centrální banky FOMC. Nemohou se vynechat ani možné další kroky na geopolitickém poli. Tam je KLDR stálým rizikem. Parlamentní volby v Německu budou důležité až pro konec měsíce. "Celkově tedy nevidíme důvod pro změnu současného trendu, který je neutrální až lehce pozitivní," uzavřel Vaníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď