Koruna stagnovala k euru, k dolaru dále posilovala, pražská burza oslabila

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes stagnovala k euru a dále posilovala vůči dolaru. K 17:00 byla koruna k euru sice oproti předchozímu závěru slabší, ale pouze o dva haléře na 26,44 Kč/EUR. K dolaru zpevnila o 13 haléřů na 23,72 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Dolar na finančních trzích oslaboval podle analytiků kvůli aktuálním aférám kolem prezidenta USA Donalda Trumpa. Pražská burza oslabila, nedařilo se hlavně akciím CME Pražská burza neudržela růst z předchozích čtyř dní.

Koruna posiluje vůči dolaru již několik dní. V současnosti se tak dostala k americké měně na nejsilnější úroveň od loňského května.

Analytici připisují oslabení dolaru na světových finančních trzích nynějším kauzám spojeným s prezidentem USA. Trump podle listu The New York Times chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Trump také podle deníku The Washington Post minulý týden na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem vyzradil tajné informace.

"Aktuální dění kolem prezidenta Trumpa oslabuje dolar, a naopak pomáhá tradičním bezpečným měnám, jako je euro a japonský jen," sdělil Radek Pavlíček z investiční skupiny Roklen. "Logicky to okamžitě vyvolalo mezi spekulanty obavy, že Trump za této zjitřené situace nedokáže sjednotit americký parlament a prosadit to, co před volbami plánoval," uvedl ekonom Vladimír Pikora z firmy Next Finance. Pokud Trump ale neudělá další kontroverzní kroky a nynější problémy překoná, dolar podle Pikory opět posílí.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,42 26,44
Kč/USD 23,85 23,72

Zdroj: Patria Online

Pražská burza oslabila, nedařilo se hlavně akciím CME

Pražská burza neudržela růst z předchozích čtyř dní. Index PX dnes oslabil o 0,63 procenta na 1020,64 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie energetické společnosti ČEZ a pojišťovny VIG. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Dnešní burzovní seanci uzavřelo v červených číslech sedm ze 13 hlavních emisí. Nejhlubší propad, a to o 6,38 procenta, postihl akcie mediální skupiny CME.

Do minusu zamířily také akcie rakouské pojišťovny VIG. Odepsaly 2,86 procenta na 649,80 koruny. Podle makléře Fio banky Josefa Dudka šlo o technický pokles, vyvolaný tím, že akcie VIG se dnes poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu. "Nebýt této akce, tak by pražská burza poklesla o mírnějších 0,36 procenta," vypočítal Dudek.

V červených číslech skončila také emise ČEZ. Cenné papíry energetické společnosti odepsaly 2,35 procenta na 441 korun za akcii.

Hlubšímu poklesu burzovního indexu dnes zabránily mimo jiné akcie Komerční banky či textilky Pegas Nonwovens. Cenné papíry Komerční banky zdražily o více než půl procenta na 977 korun, akcie znojemského výrobce netkaných textilií Pegas posílily o 2,39 procenta na 942 korun.

Z finančních titulů se kromě Komerční banky dařilo ještě Erste. Akcie rakouské bankovní skupiny zpevnily o 0,36 procenta na 895,50 koruny za kus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď