Koruna prolomila hranici 26,40 Kč/EUR, burza pokračovala v růstu

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v úterý po zveřejnění údajů o růstu české ekonomiky zpevnila. Dopoledne prolomila hranici 26,40 Kč/EUR, poté ale nejsilnější úroveň od dubnového konce intervencí České národní banky opustila. Kolem 17:00 se obchodovala na 26,42 Kč/EUR, proti pondělnímu závěru tak získala sedm haléřů. Vůči dolaru koruna zpevnila o 28 haléřů na 23,85 Kč/USD, což je nejsilnější hodnota od loňského srpna. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza počtvrté v řadě rostla.

Kurzu koruny vůči euru nahrál dnes podle Jany Steckerové z Komerční banky vývoj domácího HDP za první čtvrtletí letošního roku. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 2,9 procenta, proti předchozímu čtvrtletí HDP stoupl o 1,3 procenta. "Vyšší než očekávaný růst HDP je dalším argumentem pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb. To podle našeho odhadu nastane již ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku," míní Steckerová. Riziko však spatřujeme v ještě časnějším zvýšení úrokových sazeb na srpnovém zasedání, dodala.

Naopak podle Radka Pavlíčka ze skupiny Roklen panuje na koruně stále menší potřeba navyšovat v budoucnu úrokové sazby. "Trh by se při dvojím navýšení úrokových sazeb mohl do značné míry destabilizovat, což by mohlo přinést negativní dopad na HDP a vývoj české ekonomiky v dlouhodobém horizontu," uvedl.

Podle Jiřího Cihláře z Next Finance je po dnešku naprosto jasné, že se kurz koruny již naplno otřepal z konce intervenčního režimu. Míní, že pozvolné posilování koruny bude pokračovat, což je podle něj důležitá zpráva také pro Českou národní banku. "Dokud bude koruna posilovat samovolně, banka nemusí spěchat s tím, aby zpřísňovala podmínky. Vše tedy nasvědčuje tomu, že na zvýšení úrokových sazeb České národní banky od nuly si ještě počkáme," podotkl.

Index PX pražské burzy posílil o 0,65 procenta na 1027,12 bodu. Dařilo se hlavně akciím O2 a energetické společnosti ČEZ. Z finančních titulů si nejlépe vedla emise Erste Bank, která se dostala na nejvyšší úroveň za téměř šest let. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Akcie telekomunikační společnosti O2 Czech republic si polepšily o 2,59 procenta na 277 korun za kus. Více než dvouprocentní růst zaznamenala i dnes nejobchodovanější emise společnosti ČEZ. Cenné papíry energetické firmy zdražily o 2,29 procenta na 451,60 Kč.

Z bankovních akcií obchodovaných na pražské burze si nejlépe vedly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena vzrostla o 0,72 procenta na 892,30 koruny za kus, což je nejvyšší úroveň od od června 2011, upozornil makléř Fio banky Josef Dufek.

V plusu byly také akcie Moneta Money Bank, které uzavíraly obchodování s cenou 81,45 Kč. Emise Komerční banky naopak odepsala 0,83 procenta na 971,90 koruny.

V červených číslech skončily také cenné papíry mediální skupiny CME, které zlevnily o 0,66 procenta na 105 korun. Pokles postihl rovněž emisi kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris. Ta ztratila 0,27 procenta na závěrečných 13.763 korun za akcii.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,49 26,42
Kč/USD 24,13 23,85

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď