Koruna oslabila k euru i dolaru, reagovala na skandál v USA

foto Peníze, euro, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes k euru oslabila. V 17:00 se obchodovala na 26,56 Kč/EUR, proti středě tak ztratila 12 haléřů. Vůči dolaru přišla koruna o 15 haléřů na 23,87 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků je za oslabením politický skandál v zámoří, koruně nepomohl ani vyšší růst výrobních cen. Pražská burza druhý den v řadě klesala. Index PX dnes odepsal 0,87 procenta na 1011,71 bodu. Do červených čísel ho táhly především akcie bank v čele s Erste a emise společnosti O2.

Během dnešního dopoledne oslabila česká měna až nad úroveň 26,70 Kč/EUR, nejslabší hodnotu za poslední týden. Odpoledne část těchto ztrát umazala.

"Zatímco česká politická krize v minulých dnech korunu nějak dramaticky nezasáhla, ta americká ji poznamenává mnohem víc," poznamenal Jiří Cihlář z Next Finance.

List The New York Times v úterý informoval, že americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Podle Marka Dřímala z Komerční banky část investorů dnes pravděpodobně vybrala zisky, které jim plynuly z posílení české měny během minulých dvou týdnů. "Korunový trh je ale velmi napjatý a zranitelný. Jakékoliv větší obchody ho mohou prudce rozkolísat, o to více v období zvýšené nejistoty mezi investory kvůli zahraničním událostem, jako jsou nynější problémy Donalda Trumpa," míní Dřímal.

Korunu mohl podle něj oslabit i případný odliv dividend z Česka do zahraničí, který mohlo vyvolat levné euro v minulých dnech. Že dnešní vývoj kurzu může souviset s odlivem dividend z Česka do zahraničí, si myslí i Radek Pavlíček z investiční skupiny Roklen. Investoři by se teď podle něj měli soustředit na očekávané události. "V souvislosti s tím stojí za zmínku především bankovní tituly. První z nich - pojišťovna VIG - má výplatu dividendy již zítra (v pátek), Komerční banka a Erste potěší své zahraniční investory 26. května," podotkl.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,44 26,56
Kč/USD 23,72 23,87

Zdroj: Patria Online

Pražská burza ztrácela, nedařilo se hlavně bankovním titulům

Pražská burza druhý den v řadě klesala. Index PX dnes odepsal 0,87 procenta na 1011,71 bodu. Do červených čísel ho táhly především akcie bank v čele s Erste a emise společnosti O2. Hlubšímu poklesu indexu zabránil růst cenných papírů společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

"Pražský parket se dnes svezl s ostatními evropskými akciovými trhy po skluzavce," charakterizoval dnešní výsledek analytik Komerční banky Richard Miřátský. Ze 13 hlavních emisí pražské burzy jich dnes v červených číslo skončilo devět. Sedm z nich navíc kleslo o více než procento.

Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech republic. Zlevnily o 2,39 procenta na 273,30 koruny.

V minusu skončily také všechny tři bankovní tituly obchodované na pražské burze. Cenné papíry rakouské Erste odepsaly 1,62 procenta na 881 korun, akcie Komerční banky odevzdaly 1,14 procenta na 965,90 Kč a emise Moneta Money Bank ztratila čtvrt procenta.

K růstovým titulům se dnes zařadily akcie energetické společnosti ČEZ, které posílily o 0,2 procenta na 441,90 koruny za kus. Dozorčí rada polostátní firmy dnes neschválila prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

O čtvrt procenta na 281,20 koruny si polepšily akcie Unipetrolu. A skoro o půl procenta zpevnily cenné papíry nápojářské společnosti Kofola.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď