Koruna dnes prudce oslabuje na 26,70 Kč/EUR, reaguje na USA

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes ráno prudce oslabuje. Během dopoledne ztratila vůči euru 26 haléřů a obchoduje se za 26,70 Kč/EUR. Naposledy se kolem této hranice kurz držel před dvěma týdny. Vyplývá to z průběžných informacích na webu společnosti Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka je za oslabením politický skandál v zámoří, koruně nepomohl ani vyšší růst výrobních cen.

"Pravděpodobně dochází k redukci korunových pozic ve světle pokračujícího odklonu investorů od rizika," uvedl Vlk. Turbulence na světových trzích způsobené politickým chaosem ve Spojených státech se dosud koruny týkaly jen okrajově.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vývoj kurzu koruny není překvapující, protože silnější úrovně kurzu koruny v posledních dnech mohly motivovat některé zahraniční hráče k uzavírání jejich spekulativních pozic, což korunu opět oslabuje. "Výrazný příliv spekulativního kapitálu v prvním čtvrtletí letošního roku bude doléhat na kurz koruny patrně ještě delší dobu. Koruna je sice stále dle našich odhadů podhodnocená, postupné odcházení spekulativního kapitálu však bude její posilování v letošním roce brzdit," dodal.

List The New York Times v úterý informoval, že americký prezident Donald Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Kvůli spekulacím o možnosti předčasného odchodu Trumpa z funkce byl ve středu i dolar. Euro se vůči němu vyšplhalo až na nejvyšší úroveň od 9. listopadu. V závěru obchodování stálo 1,1157 USD. Americké akcie zaznamenaly největší pokles od loňského 9. září. Na pražské burze index PS aktuálně ztrácí 1,13 procenta.

Ceny průmyslových výrobců v Česku v dubnu meziročně zrychlily růst na 3,2 procenta z březnových tří procent, uvedl dnes Český statistický úřad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pondělí 22. ledna 2018

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď