Komise přitvrdila vůči Maďarsku kvůli nevládním organizacím

foto Ilustrační foto - Tisíce maďarských a zahraničních studentů, profesorů a dalších lidí se dnes sešly v Budapešti a požadovaly, aby vláda stáhla návrh zákona, který by mohl donutit Středoevropskou univerzitu (CEU) založenou v roce 1991 americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem ukončit v zemi činnost. Parlament má o zákonu jednat v příštím týdnu, napsala agentura Reuters.

Brusel - Evropská komise dnes do další fáze posunula řízení, které od července vede s Maďarskem kvůli jeho zákonu o nevládních organizacích. Učinila tak poté, co v polovině srpna obdržela maďarskou reakci. Vysvětlení z Budapešti však vážné obavy unijní exekutivy nerozptýlilo. Zákon o nevládních organizacích schválil parlament v Budapešti v červnu. Zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi finančně podporovanými ze zahraničí.

Komise dnes oznámila, že poslala do Budapešti takzvané odůvodněné stanovisko s tím, že vláda má měsíc na odpověď. Pokud maďarská reakce nebude uspokojivá, může komise věc předat evropskému soudu.

Organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (613.000 Kč) se mají registrovat a informovat maďarské úřady o svém financování. Pokud tak neučiní, budou jim hrozit vysoké pokuty a zákaz působení. Budou se také muset označovat za "organizace využívající zahraniční financování".

Podle kritiků vlády premiéra Viktora Orbána je zákon součástí širší snahy vlády dostat pod kontrolu nezávislé instituce v zemi.

Podle názoru komise maďarský zákon o nevládních organizacích omezuje právo na svobodu shromažďování, neboť jim může bránit získávat prostředky, a tedy vykonávat svou práci. Zavádí prý také neproporční omezení volného pohybu kapitálu a vyvolává rovněž otázky ohledně práva na soukromý život a ochrany osobních údajů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď