Koaliční dohoda ve Zlínském kraji je podepsána,v radě je i Gazdík

foto Lidovci, ANO, STAN a ODS podepsali 24. října ve Zlíně koaliční smlouvu o spolupráci na krajském úřadě Zlínského kraje. Na snímku jsou (zleva) Margita Balaštíková (ANO), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Jan Pijáček (ODS) a Miroslav Adámek (STAN).

Zlín - Zástupci KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS ve Zlínském kraji dnes podepsali koaliční smlouvu. Hejtmanem se má stát lídr ve volbách vítězných lidovců Jiří Čunek. V radě usedne i republikový předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který po volbách tvrdil, že ve vedení Zlínského kraje nebude. Koalice má v zastupitelstvu 29 z pětačtyřiceti mandátů. Ustavující zastupitelstvo se koná 2. listopadu.

Podle Čunka úřad nečeká "krvežíznivé vypořádávání si účtů", ale zhodnocení práce jednotlivých odborů, vedoucích i pracovníků, a také krajem vlastněných společností. "Potom uvidíme," uvedl Čunek. Dodal, že na kraj přinese jiný přístup k práci. "Byť pracuji v politice, rád vidím úspěchy a výsledky. Od krajského úřadu čekám přívětivost a výkon," doplnil Čunek.

V radě KDU-ČSL obsadí čtyři křesla, ANO a STAN po dvou a ODS jedno. Čunek bude mít na starost zdravotnictví, investice a vnější vztahy. Statutárním náměstkem hejtmana bude finanční ředitel firmy Samohýl Motor Holding Jiří Sukop (ANO), do jehož kompetence patří finance, rozpočet a majetek. Dalšími náměstky budou starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek (KDU-ČSL, doprava) a krajský předseda STAN Josef Zicha, starosta obce Vysoké Pole, jenž bude mít na starost strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád.

Gazdík dostal v radě kraje školství a výchovu. Garantem školství za STAN byla přitom v kampani starostka Kunovic a trojka kandidátky Ivana Majíčková, která v minulém období vedla výbor krajského zastupitelstva pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Někdejší učitel Gazdík se profiloval jako garant pro bezpečnost kraje. Na kandidátce byl druhý.

"Po mnoha ohlasech od voličů, že jeden z nás s Miroslavem Adámkem (lídrem, primátorem Zlína) by dle volebních výsledků měl být ve vedení kraje a po nátlaku kolegů z hnutí STAN jsem nabídku na neuvolněného radního přijal," vysvětlil pro ČTK názorový obrat na členství v radě Gazdík. Dodal, že kvůli tomu odejde z čela České komise pro UNESCO.

Za lidovce v radě usednou i zastupitel Zlína a někdejší náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný a vedoucí denního centra pro seniory Charity Zlín Michaela Blahová. Kašného resorty budou kultura, památková péče, církve, mládež a sport, Blahové připadly sociální věci, neziskový sektor a rodinná politika.

V radě bude i poslankyně Margita Balaštíková, která vedla do voleb ANO. Jejím resortem budou životní prostředí a zemědělství. Balaštíková ČTK řekla, že v radě bude jako uvolněná. ODS se do vedení kraje vrací po čtyřleté odmlce. Zastoupí ji vlčnovský starosta Jan Pijáček, jenž se postará o rozvoj venkova, cestovní ruch a o řízení dotačních programů.

Lidovci volby vyhráli s 12 mandáty, osm jich má ANO a po šesti ČSSD a STAN. Čtyři křesla obsadí KSČM i Svobodní a Soukromníci, tři zástupci ODS a dva za hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura. V minulých čtyřech letech v kraji vládla ČSSD, KSČM a SPO. Ve volbách ale levice propadla. ČSSD a komunisté oslabili a SPO v zastupitelstvu vůbec není.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

17°C

Dnes je pátek 20. října 2017

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď