Koalice už má 10 krajů, v Ústeckém kraji se ještě nedomluvili

foto Přehled koalic po volbách do krajských zastupitelstev.

Praha - Dva týdny od voleb už existuje definitivní dohoda o koalicích v deseti ze 13 krajů. V Jihočeském kraji musejí ještě předběžnou úmluvu potvrdit vedení partnerských stran, v Karlovarském kraji uzavřely čtyři strany memorandum o jednání s cílem uzavřít koalici. Jen v Ústeckém kraji se politici ještě nedomluvili, kdo s kým bude vládnout, ve hře tam jsou dvě varianty. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo, což prezident Miloš Zeman chápe jako nesportovní postup a zradu na voličích. Sociální demokracie zvítězila sice jen ve dvou krajích, nakonec alebude mít podle všeho pět hejtmanů.

Hnutí ANO vyhrálo v devíti krajích, koalici s hejtmanem ze své strany vyjednalo ve čtyřech regionech - v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji. Zatím není jisté, zda v Ústeckém kraji bude vládnout a zda přenechá hejtmanské křeslo druhým komunistům, nebo skončí v opozici. KSČM chce vyčkat na rozhodnutí soudu o stížnostech na volby v Ústeckém kraji. Koalice vedená ANO je předběžně dohodnutá v Karlovarském kraji.

Druhá ČSSD bude vládnout v Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde se na koalicích dohodla bez vítězné ANO. Po vítězství v krajských volbách sociální demokracie udržela svého hejtmana také na Vysočině a podle předběžné dohody i v Jihočeském kraji. Ve Zlínském kraji obsadí hejtmanské křeslo Jiří Čunek z vítězné KDU-ČSL, libereckým hejtmanem zůstane Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, kteří dokázali znovu vyhrát volby. Hejtmanem Pardubického kraje se opět stal Martin Netolický z ČSSD. Úspěšná vyjednávání má za sebou i ODS, jejíž zástupci zasednou v deseti krajských radách.

Výsledky regionálních voleb ovlivnily i celostátní politiku, vnitřní vývoj v jednotlivých stranách či vztahy mezi prezidentem a ČSSD. Zeman příčinu volebního neúspěchu ČSSD nevidí ve špatné práci krajů, ale v chybách strany na celostátní úrovni. Podle něj se úspěšní hejtmani ČSSD z Jihočeského kraje a z Vysočiny staví rezervovaně k vedení strany."Každá strana, která prohraje, chybuje jednak nedostatečně důrazným vedením a jednak málo přesvědčivým programem," řekl. I přes pokračující kritiku vedení se někteří sociální demokraté naklonění Zemanovi domnívají, že rok před sněmovními volbami je načase urovnat napjaté vztahy Lidového domu s Hradem. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si ale myslí, že Zeman se vzdaluje levicovým myšlenkám a příklonem k němu by ČSSD nové voliče nezískala.

V krajských i senátních volbách zaznamenala citelný ústup z pozic i KSČM. Příčiny neúspěchu bude tuto sobotu hledat širší vedení strany. Ústřední výbor vyslechne analýzu uplynulých voleb od místopředsedy odpovědného za volby Jiřího Dolejše a teze, které připravil pro sněmovní volby místopředseda Josef Skála. Oba budou stejně jako předseda komunistů Vojtěch Filip čelit kritice spolustraníků, v případě Filipa a Dolejše uvažuje údajně jedna z městských organizací i o výzvě k rezignaci.

Nezdarem dopadly volby pro TOP 09. Předseda strany Miroslav Kalousek proto požádal širší vedení strany o názor, zda má dál zůstat v jejím čele, a tři čtvrtiny členů ho podpořily. TOP 09 musí řešit i revoltu tří svých středočeských zastupitelů, kteří se přes nesouhlas krajského vedení přidali k nové krajské koalici s ANO, STAN a ODS. Strana už zahájila proces jejich vyloučení.

kraj složení koalice hejtman
Jihočeský ČSSD, ANO, Jihočeši Jiří Zimola (ČSSD)
Plzeňský ČSSD, ODS;Starostové a Patrioti, Koalice pro Plzeňský kraj Josef Bernard (ČSSD)
Liberecký Starostové pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD, ODS Martin Půta (STAN)
Královéhradecký ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši, TOP 09 Jiří Štěpán (ČSSD)
Pardubický ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS, STAN Martin Netolický (ČSSD)
Vysočina ČSSD, ANO, ODS, Starostové pro Vysočinu Jiří Běhounek (ČSSD)
Středočeský ANO, STAN, ODS, část TOP 09 Jaroslava Jermanová (ANO)
Olomoucký ANO, ČSSD, ODS Oto Košta (ANO)
Zlínský KDU-ČSL, ANO, STAN, ODS Jiří Čunek (KDU-ČSL)
Jihomoravský ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu Bohumil Šimek (ANO)
Moravskoslezský ANO, KDU-ČSL,ODS Ivo Vondrák (ANO)
Karlovarský ANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Piráti (zatím memorandum o jednání) ?
Ústecký ANO a KSČM, nebo KSČM, ČSSD, SPD-SPO ?

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

17°C

Dnes je pátek 20. října 2017

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď