Koalice otevře debatu o finální podobě rozpočtu 2018

foto Ilustrační foto - První schůze vlády po prázdninách se konala 21. srpna v Praze. Na snímku je ministr financí Ivan Pilný.

Lednice (Břeclavsko) - Špičky vládní koalice se dnes večer v Lednici na Břeclavsku sejdou nad návrhem státního rozpočtu pro příští rok, jak ho po prázdninových jednáních s šéfy jednotlivých resortů připravil ministr financí Ivan Pilný (ANO). Už dopředu deklaroval, že nemůže vyhovět požadavkům všech ministerstev, například v otázce zvýšení mezd ve veřejném sektoru.

Plán hospodaření na příští rok musí vláda předložit Sněmovně do konce září, je pravděpodobné, že o konečné podobě rozpočtu bude jednat celý měsíc. Už na výsledku dnešního jednání má ale záviset, zda se kvůli mzdovým požadavkům budou chystat ke stávce školské odbory, na mzdách pedagogů chtějí přidat 15 procent. Pokud dnes nedostanou příslib navýšení, chtějí vyhlásti stávkovou pohotovost.

Ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo ministerstvo financí v aktuálním návrhu státního rozpočtu celkové výdaje a příjmy o 10,2 miliardy korun. Důvodem je především lepší odhad daňových příjmů. Proti červnovému návrhu by měly být o deset miliard korun vyšší. Plánovaný schodek zůstal na 50 miliardách korun. V novém návrhu zvýšil Pilný ve srovnání s původním z jara výdaje většině ministerstev a úřadů. Méně peněz navrhuje pro ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo školství, do jeho kapitoly ale ministr nezahrnul diskutované výdaje na mzdy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď