Koalice bojující proti IS v Rakce tvrdí, že čelí útokům armády

foto Ilustrační foto - Kurdské jednotky útočí u iráckého Kirkúku na radikály z Islámského státu.

Damašek - Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která v Sýrii bojuje proti radikálnímu Islámskému státu (IS), dnes oznámila, že na její pozice v provincii Rakka útočí syrská armáda. SDF pohrozila, že bude-li to pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit. SDF se snaží osvobodit město Rakku, kde má IS hlavní stan. Jejím spojencem je mezinárodní letecká kolice, jíž velí Spojené státy.

Americké letadlo v neděli sestřelilo nad provincií Rakka syrský vojenský letoun. Vyvolalo to ostrou reakci syrské armády i Ruska, které je spojencem syrské vlády.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval USA, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Jeho náměstek Sergej Rjabkov onačil sestřelení za agresi, jíž Washington napomáhá teroristům.

Americká armáda potvrdila, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím shodil bomby poblíž pozic oddílů SDF.

Mluvčí této koalice Talál Sillo dnes oznámil, že syrské síly proti SDF "zahájily rozsáhlé útoky, při nichž využívají letadla, dělostřelectvo i tanky".

Damašek ve svém prohlášení tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi zaměřené proti IS.

SDF zahájila ofenzivu proti městu Rakka 6. červa. Počítá se s tím, že boj bude dlouhý. Ze vzduchu arabské a kurdské bojovníky podporuje mezinárodní koalice. V blízkosti Rakky bojuje ale také syrská armáda a od zahájení ofenzivy nebylo jasné, zda své operace koordinuje se SDF.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď