KLDR obvinila USA, že Korejský poloostrov ženou do jaderné války

foto Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump na kombinované fotografii.

Soul - Severní Korea dnes obvinila Spojené státy z toho, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války, informovala agentura Reuters. KLDR tím reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Cvičení se koná ve stejné době, kdy Donald Trump prohlásil, že se "za příhodných okolností" nebrání setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Dva strategické nadzvukové bombardéry B-1B Lancer byly nasazeny v souvislosti s rostoucím napětím, které v regionu vyvolal jaderný a raketový program KLDR. Severní Korea pokračuje v raketových zkouškách navzdory sankcím OSN a tlaku USA.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun řekl, že cílem společného cvičení bylo odradit KLDR od provokací a otestovat připravenost na další případný jaderný test Severní Koreje.

Podle Pchjongjangu však bombardéry "nacvičovaly svržení atomové bomby na klíčové objekty" na území KLDR, a to v době, kdy Trump a "ostatní američtí váleční štváči volají po preventivním jaderném útoku" na Severní Koreu.

Pentagon vyslal do oblasti seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. V pondělí Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji. Peking dnes vyzval k "okamžitému" zastavení rozmisťování amerického štítu, informovala agentura AFP. Ovšem systém už je podle mluvčího amerických sil v Jižní Koreji funkční.

Do Jižní Koreje také přicestoval šéf CIA Mike Pompeo a krom návštěvy velvyslanectví a amerických vojenských sil podle agentury Jonhap také jednal s šéfem jihokorejské tajné služby.

Bombardér B-1B Lancer vznikl v 80. letech jako reakce na potřebu mezikontinentálního nadzvukového bombardéru pro jaderné útoky. Po skončení studené války bylo jeho využití přehodnoceno, byl zapojen do taktických misí s použitím konvenční výzbroje. Nyní tvoří bombardovací páteř letectva USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď