Katalánci rozdávali hlasovací lístky k referendu na demonstraci

foto Lidská věž během demonstrace v Barceloně na protest snaze španělských úřadů zablokovat konání referenda plánovaného na příští neděli.

Barcelona - Tisíce Katalánců dnes vyrazily do ulic Barcelony, aby daly najevo svůj vzdor vůči snaze španělských úřadů zablokovat konání referenda plánovaného na příští neděli. Studentští aktivisté začali lidem rozdávat hlasovací lístky, jejichž prostřednictvím by za týden měli dát najevo svůj názor na otázku katalánské nezávislosti. Informují o tom španělská média.

Štosy lístků vynášeli dnes studenti z budovy barcelonské univerzity, kde během víkendu pokračují akce na podporu referenda, které zahájila páteční demonstrace reagující na razii bezpečnostních složek v sídlech katalánské regionální vlády.

"Tady jsou balíky hlasovacích lístků, pomožte nám s jejich distribucí po Katalánsku," řekl předseda jedné ze separatistických aktivistických skupin Jordi Cuixart. Podle médií šlo zhruba o milion lístků, které mají zamířit do různých míst sedmimilionového autonomního regionu.

Španělská policie v minulých dnech zabavila v rámci zmíněných razií statisíce lístků připravených k distribuci, dnes však proti jejich rozdávání během demonstrace nezasáhla. Nečinní zůstali i členové katalánského policejního sboru, jejichž řízení v sobotu převzal Madrid.

Dnešního protestu se zúčastnil i katalánský premiér Carles Puigdemont či starostka Barcelony Ada Colauová, která tento týden oznámila, že ve druhém největším městě Španělska hlasování proběhne bez ohledu na právní kroky Madridu.

Tisíce lidí dnes provolávaly hesla "Budeme volit!" a "Demokracie!", zatímco organizátoři protestů je vyzývali k tomu, aby ve své aktivitě neustali po celý týden, který nazvali "Maratonem za demokracii".

Španělská vláda odmítá jakékoli debaty o možnosti uspořádání referenda z obav o to, že by vedly k odtržení historicky i ekonomicky významného regionu od téměř padesátimilionové země. Ustavní soud na žádost vlády pozastavil platnost katalánského zákona o referendu, dokud o problému definitivně nerozhodne. Madrid rovněž převzal kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu a pohrozil trestním stíháním starostům, kteří umožní hlasování ve svých městech a obcích.

Většina Katalánců nevěří v právoplatnost referenda

 

Většina obyvatel Katalánska se domnívá, že výsledky referenda o nezávislosti chystaného na příští neděli nebudou právoplatné. Vyplývá to z výsledků průzkumu zveřejněného dnes listem El País, podle něhož by čtyři pětiny Katalánců podpořily plebiscit uspořádaný na základě dohody s centrální vládou. Madrid se snaží hlasování zabránit právní cestou a ústavní soud platnost katalánského zákona o referednu zablokoval.

Většina Katalánců dlouhodobě podporuje uspořádání referenda iniciovaného separatistickou vládou navzdory nesouhlasu Madridu. Celkem 61 procent obyvatel sedmimilionové autonomní oblasti Španělska se však podle dnešní ankety domnívá, že bez ohledu na výsledek nebude mít hlasování právní závaznost.

Výraznou podporu by přitom mělo referendum v případě, že by se na podmínkách jeho vypsání dokázali katalánští představitelé shodnout se španělskou vládou. Za nejlepší způsob vyřešení statusu Katalánska v takovém případě plebiscit považuje 82 procent dotázaných.

V současné situaci by podle 57 procent respondentů bylo lepší variantou vyjednávat s Madridem o možnostech autonomie než pokračovat v současné cestě k nezávislosti, kterou chtějí španělské úřady překazit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 21. června 2018

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď