Karla IV. v Norimberku připomíná několik pouličních atrakcí

foto Na Karla IV., kterému je věnována česko-bavorská zemská výstava, je v Norimberku možné narazit nejen v Germánském národním muzeu, ale i na ulicích v centru města. Císaře Svaté říše římské a českého krále i jeho dobu zde připomíná několik atrakcí. Jednou z nich je mechanické divadlo umístěné jen pár kroků od norimberské radnice. Kolemjdoucí na něm stiskem tlačítka mohou zvolit německou nebo anglickou verzi, a pak se na asi devět minut ponořit do života doby Karla IV.

Norimberk (Německo) - Na Karla IV., kterému je věnována česko-bavorská zemská výstava, je v Norimberku možné narazit nejen v Germánském národním muzeu, ale i na ulicích v centru města. Císaře Svaté říše římské a českého krále i jeho dobu zde připomíná několik atrakcí.

Na Karla IV., kterému je věnována česko-bavorská zemská výstava, je v Norimberku možné narazit nejen v Germánském národním muzeu, ale i na ulicích v centru města. Císaře Svaté říše římské a českého krále i jeho dobu zde připomíná několik atrakcí. Přímo v budově radnice je totiž zmenšenina části norimberského kostela Panny Marie. Zatímco na průčelí toho skutečného vždy v poledne kolem sochy císaře pochoduje sedm figurín kurfiřtů, na modelu chodí kurfiřtové okolo iPhonu. Sami mají iPhony, kterými fotí, a navíc se mezi muže tentokrát vmísila i jedna žena. Jednou z nich je mechanické divadlo umístěné jen pár kroků od norimberské radnice. Kolemjdoucí na něm stiskem tlačítka mohou zvolit německou nebo anglickou verzi, a pak se na asi devět minut ponořit do života doby Karla IV.

Středověkého panovníka odlehčené představení, které využívá papírových loutek pohybujících se na několika kolejnicích, ukazuje mimo jiné jako výborného diplomata, který "dokázal vyjednávat trpělivě" jako německá kancléřka Angela Merkelová, nebo s nadsázkou jako "největšího Čecha". Naráží tak na výsledky ankety o největší osobnost českých dějin, v němž v roce 2005 zvítězil právě Karel IV.

Představení nezapomíná ale ani na jednu z nejtemnějších stránek vlády panovníka, kterou bylo zničení norimberské židovské čtvrti, při němž v roce 1349 zahynulo přes 500 zdejších židů.

"Chceme v devíti až deseti minutách lidem, kteří nepůjdou na výstavu do Germánského národního muzea zpřístupnit komplexní život středověkého císaře," říká o představení, které se odehrává v asi čtyři metry dlouhém a metr širokém stánku, Andreas Radlmaier z norimberské radnice.

Divadelní stánek za 50.000 eur (1,4 milionu korun) město nevyužívá poprvé. Původně se uplatnil při vzpomínce na slavného malíře a norimberského rodáka Albrechta Dürera. "O rok později jsme ho použili znovu, tehdy jsme slavili rok Richarda Wagnera," konstatuje Radlmaier, podle něhož divadýlko příští rok zase možná ukáže život reformátora Martina Luthera.

Nedaleko atrakce, před níž se každou chvíli zastavují kolemjdoucí, se nachází další připomínka Karla IV. Přímo v budově radnice je totiž zmenšenina části norimberského kostela Panny Marie. Zatímco na průčelí toho skutečného vždy v poledne kolem sochy císaře pochoduje sedm figurín kurfiřtů, na modelu chodí kurfiřtové okolo iPhonu. Sami mají iPhony, kterými fotí, a navíc se mezi muže tentokrát vmísila i jedna žena.

"Přišlo nám to tak originální a vtipné, že jsme rovnou řekli, že tohle chceme v doprovodném programu mít," říká Radlmaier o výtvoru německého fotografa a umělce George Dinkela, který ukazuje, že dnešní doba uctívá spíše mobilní telefony než panovníky.

Třetí atrakce nazvaná "Be Karl" je umístěná přímo na náměstí před kostelem Panny Marie a lidé si na ní mohou vyzkoušet, jaké to je mít na hlavě královskou korunu, čehož využívají hlavně děti. Dozvědí se také základní informace o Karlu IV. a jeho vztahu k Norimberku.

Česko-bavorskou zemskou výstavu o Karlu IV. a umění jeho doby zahájí ve středu v Norimberku český premiér Bohuslav Sobotka a šéf bavorské vlády Horst Seehofer. Veřejnosti bude přístupná od 20. října do 5. března příštího roku. Vstupné činí deset eur (270 korun).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

19°C

Dnes je pondělí 21. srpna 2017

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď