Kandidátem na kancléře za SPD má být Schulz, nikoliv Gabriel

foto Ilustrační foto - Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Berlín - Kandidátem německé koaliční sociální demokracie na kancléře se překvapivě nestane předseda strany Sigmar Gabriel, ale bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Informují o tom dnes německá média. Schulz podle nich Gabriela nejspíš nahradí také v čele strany. Gabriel má místo toho do zářijových voleb vykonávat funkci ministra zahraničí.

O tom, kdo bude za SPD kandidovat na kancléře, se spekulovalo několik měsíců. Vedle Gabriela a Schulze se mluvilo také o primátorovi Hamburku Olafu Scholzovi. V posledních týdnech už média i odborníci víceméně počítali s tím, že se současné kancléřce za CDU/CSU Angele Merkelové postaví nynější vicekancléř a ministr hospodářství Gabriel. I proto je dnešní zpráva nečekaná.

Gabriel dnes spolustraníkům v Berlíně řekl, že kandidovat nebude. Zároveň jako kandidáta navrhl Schulze, který by se podle něj měl stát i šéfem strany. Do čela sociální demokracie by ho měl zvolit mimořádný stranický sjezd. Jeho kandidaturu na kancléře má posvětit předsednictvo strany tuto neděli. Poslancům se Schulz představí už ve středu.

Sedmapadesátiletého politika k rozhodnutí, o němž do poslední chvíle věděl jen on a Schulz, vedly osobní i politické důvody. Už dříve se mluvilo o tom, že Schulz je v průzkumech veřejného mínění oblíbenější než Gabriel, a mohl by tak lépe konkurovat šéfce konzervativní unie Merkelové. "Kdybych teď kandidoval, selhal bych a se mnou SPD," řekl Gabriel ke svému rozhodnutí magazínu Stern. Schulz podle něj má výrazně větší šance.

Svou politickou budoucnost alespoň na příští měsíce vidí Gabriel na ministerstvu zahraničí, kde by měl nahradit Franka-Waltera Steinmeiera, který se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. Na resortu hospodářství by Gabriela měla vystřídat jeho dosavadní náměstkyně Brigitte Zypriesová, uvedla agentura DPA s odvoláním na zdroje ze sociální demokracie. Spekuluje se o tom, že by se tak mohlo stát ještě v tomto týdnu.

Pro rozhodnutí Gabriela, které řadu z nich taktéž překvapilo, vyjadřovali dnes jeho spolustraníci pochopení a respekt. Někteří ocenili to, že dal přednost prospěchu strany před svým osobním. Zástupci Levice, která by mohla být po volbách jedním z koaličních partnerů SPD, dali zase najevo skepsi vůči Schulzovi, který podle nich není příliš levicovým politikem.

Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách nebude ani pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty, které Gabriel vede od konce roku 2009.

Vedení SPD chce Schulze za kandidáta na kancléře

Vedení německé koaliční sociální demokracie se dnes jednohlasně vyslovilo pro Schulze jako kandidáta strany na kancléře. Schulze chce grémium i v čele SPD, uvedl končící předseda strany a vicekancléř Gabriel, který se nyní stane do podzimních voleb ministrem zahraničí.

"Samozřejmě to nebylo jednoduché rozhodnutí, ale jsem si jistý, že je správné," řekl Gabriel na večerní tiskové konferenci v Berlíně k tomu, že sám nebude kandidovat na funkci šéfa vlády a odstoupí i z čela strany. Schulz, kterému kandidaturu nabídl v sobotu, má podle něj větší šance na úspěch v zářijových parlamentních volbách.

Pro úspěch SPD je podle Gabriela důležité i to, aby kandidátem na kancléře a předsedou strany byla jedna a tatáž osoba. "Kandidatura je důvěryhodná, jen když má zároveň celá strana jednotné vedení," míní odcházející ministr hospodářství, který se v příštích dnech přesune do funkce šéfa diplomacie. V té vystřídá Franka-Waltera Steinmeiera, jenž se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. I se změnou Gabrielova ministerstva dnes grémium souhlasilo.

Gabriel, který SPD vedl od konce roku 2009, straně poděkoval za čas v jejím čele. Vyjádřil také přesvědčení, že má po Schulzovi ve straně zřejmě největší zahraniční zkušenosti, a proto se nabízelo, aby přezval post šéfa německé diplomacie.

"Je to mimořádná čest," řekl k dnešnímu rozhodnutí nejužšího vedení strany Schulz, který se chce zasazovat o společnost, kde budou mít všichni rovné šance se uplatnit. Vyjádřil také přesvědčení, že Německo v dnešní těžké době potřebuje nové vedení.

O post kancléře se jedenašedesátiletý politik utká se současnou šéfkou vlády a předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelou Merkelovou. Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách nebude pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty.

Kandidaturu Schulze na kancléře má v neděli posvětit ještě předsednictvo sociální demokracie. Do čela SPD by ho měl zvolit březnový jezd.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

8°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 6°C

Celá předpověď