Kalifornie zápasí s požáry, nejméně 15 lidí přišlo o život

foto Boj hasičů s požáry v kalifornském Anaheimu.

San Francisco - Kalifornie se potýká s požáry, které se rychle šíří a které už zničily minimálně 2000 obytných a komerčních budov. Zatím si vyžádaly nejméně 15 lidských životů. Odhaduje se, že do bezpečí se muselo uchýlit na 20.000 lidí, uvedla agentura Reuters. Počasí se nyní přiklonilo na stranu hasičů, protože přestal foukat silný vítr. Podporu Kalifornii vyjádřil americký prezident Donald Trump.

Více než stovka lidí v důsledku požárů utrpěla zranění a několik osob se pohřešuje. "Bylo to peklo, jaké jste nikdy předtím neviděli," uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v autě. "Stromy hořely jako pochodně," dodala.

Kalifornský guvernér Jerry Brown kvůli požárům vyhlásil stav nouze v okresech Napa, Sonoma, Yuba a čtyřech dalších. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa, kde žije zhruba 175.000 obyvatel. Požár v tomto městě zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic.

Trump v telefonickém rozhovoru s Brownem ujistil, že federální vláda stojí za Kalifornií. "A bude tam i v době nynější tragédie," řekl prezident.

Mluvčí kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniel Berlant řekl, že během dvanácti hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23.000 hektarů.

S ohněm bojují tisíce hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. Požáry vypukly v neděli večer, zatím však není známo, jakým způsobem. Za jejich mimořádně rychlým šířením stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí. Nyní ale meteorologové předpovídají ochlazení a zvýšení vlhkosti vzduchu.

Pomáhat hasičům začala národní garda, která záchranářům a hasičským četám zajišťuje dodávky pohonných hmot. Kvůli požárům v postižených částech nefunguje elektřina, což z provozu vyřadilo i benzinové stanice.

Požáry mohou ohrozit i sklizeň hroznů. Podle vinařů totiž kouř může dosud nesklizené hrozny znehodnotit. Vinař Fred Oliai, který má vinice v proslulém údolí Napa, uvedl, že on i jeho kolegové jsou z nastalé situace nervózní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď