Juncker v Kyjevě žádal boj proti korupci, Porošenko cestovní mapu

foto Zleva ukrajinský prezident prezident Petro Porošenko, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Kyjev - K většímu úsilí v boji proti korupci vyzval dnes v Kyjevě předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Hostitel summitu Ukrajina-EU, prezident Petro Porošenko se po nedávné ratifikaci asociační dohody a zrušení unijních víz pro Ukrajince domáhal "cestovní mapy", tedy podrobného plánu další integrace Ukrajiny do Evropské unie, ačkoliv podle tisku nesouhlas některých členských zemí s ambicemi Ukrajiny zabránil v dosažení společného prohlášení na závěr summitu.

"Znepokojuje nás boj proti korupci. Vím, že prezident a parlament udělali hodně, ale nestačí to," prohlásil Juncker "Jestli se nevypořádáte s korupcí na všech úrovních, investoři na Ukrajinu nedorazí," varoval.

EU se podle listu Ukrajinska pravda domáhala od Kyjeva vytvoření speciálního protikorupčního soudu, nyní Juncker dal najevo, že by stačil soudní dvůr v rámci stávajícího systému.

"Už dnes je důležité začít pracovat na cestovní mapě, abychom dosáhli našich snů. Vždyť před deseti lety asociační dohodu a bezvízové cestování mnozí považovali za sny. Ještě před rokem mnoho politiků nevěřilo, že zrušení víz je reálné," prohlásil na stejné tiskové konferenci Porošenko. Dodal, že se svými protějšky jednal o možnostech dlouhodobé podpory Ukrajiny ve stylu novodobého Marshallova plánu, jaký prý navrhuje Evropská lidová strana.

Porošenko, Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk se podle serveru Ukrajinska pravda vyhnuli odpovědi na dotaz, zda bylo ze summitu přijato závěrečné prohlášení, jak se jindy děje.

"Není to slogan, ale v nejdůležitější části nejdůležitějšího dokumentu, asociační dohody, je zapsáno, že EU uznává evropské snahy Ukrajiny a vítá její evropskou volbu," řekl Tusk. Pokládal ale za nutné dodat, že jde o osobní názor, nikoliv o prohlášení ve jménu celé EU.

Právě věta, kterou vyslovil Tusk, se podle deníku stala kamenem úrazu, na němž přijetí prohlášení ztroskotalo, neboť Nizozemsko s podporou některých dalších států si přálo "ukrajinské sny" o evropské integraci omezit.

"Právo učinit výběr, kam bude Ukrajina v budoucnu patřit, náleží výlučně Ukrajincům. Žádný stát na světě nemá právo rozsvítit na této cestě červenou!" řekl na tiskové konferenci Porošenko a dodal, že žádná země nezaplatila za evropskou volbu tak vysokou cenu jako Ukrajinci.

"Při vší úctě ke každému vůdci institucí a států EU musím zdůraznit, že nikdo nemá žádné, ani morální, ani politické právo popírat ducha a literu asociační dohody, její cíle, smysl a význam pro ukrajinský lid a budoucnost našeho státu," pokračoval Porošenko. "Ukrajina jasně vyjádřila své evropské aspirace a evropskou volbu. Nevzdáme se jich a nikdo nemá ani právo nám je odebrat," zdůraznil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 22. června 2018

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď