Jihomoravský kraj má mít příští rok rozpočet s mírným přebytkem

foto Ilustrační foto - Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO).

Brno - Radní Jihomoravského kraje dnes schválili návrh rozpočtu na rok 2017 s přebytkem téměř 38 milionů korun. Příjmy činí 6,376 miliardy korun, výdaje 6,338 miliardy korun, řekl novinářům hejtman Bohumil Šimek (ANO). Nejvíce peněz půjde do dopravy. Vedle toho má rozpočet připravenou i rezervu 400 milionů korun na investice. Rozpočet by mělo 15. prosince schválit zastupitelstvo.

Na dopravu připadne přes 2,4 miliardy korun. "Je to asi o 300 milionů více než v předchozím roce," uvedl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Peníze půjdou jak do dopravní obslužnosti, tak na investice a opravy krajské silniční sítě. Podle Hanáka loni kraj schválil na kompletní rekonstrukce silnic v letošním roce ze svého rozpočtu 50 milionů korun, postupně se výdaje zvýšily na 120 milionů korun z krajské kasy. "Letos rozpočet teprve schválila rada a už je v něm 190 milionů korun, takže je to za poslední roky historická částka," řekl Hanák. Další peníze na opravy silnic bude kraj žádat od státu a pokusí se získat dotace z Evropské unie. Jen loni dostal z EU zhruba miliardu korun.

Mezi nejdražší investice a velké opravy v příštím roce patří nejen rekonstrukce silnic a mostů, ale také výkupy pozemků zejména pod silnicemi za 100 milionů nebo rekonstrukce vyškovské nemocnice za více než 60 milionů korun. "Chystáme se také zrekonstruovat budovu krajského úřadu na Žerotínově náměstí," uvedla hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO).

Podle ní je v rozpočtu vytvořena rezerva skoro 400 milionů korun, které budou použity na konkrétní účely. Kromě toho kraj očekává posílení rezervy z lépe se plnících výnosů ze sdílených daní.

Většinu rozpočtu na příští rok vytvořilo ještě předchozí vedení kraje složené z ČSSD a KDU-ČSL. Podle Šimka byl starý návrh vyrovnaný, několika škrty nová koalice ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starostové pro Jižní Moravu vytvořila mírný přebytek. "Škrtali jsme například u dotačních programů, které nebyly zatím tak využívané, jak bychom si představovali. Bylo to například u zdravotnictví, ale ne proto, že bychom ho podceňovali, ale protože tam byla z minulé doby určitá vata, kterou jsme nyní zapojili do investic," řekl Šimek.

Loni v prosinci schválilo bývalé zastupitelstvo rozpočet na letošní rok s příjmy 5,9 miliardy a výdaji šest miliard korun. Rozdíl měly dorovnat peníze z minulých let. Podle Hanáka to vypadá, že bude přebytek kolem 200 milionů korun. Kraj plánoval schodek i v minulém a předminulém roce, ačkoli na konci roku vykázal přebytek 200 milionů, respektive 500 milionů korun. Důvodem byl vyšší výběr daní a rozpočtová umírněnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď