Jihomoravský hejtman požádá vládu o peníze na mzdy řidičů busů

foto Zástupci vítězného hnutí ANO podepsali 26. října v Brně koaliční smlouvu pro Jihomoravský kraj s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Primátorem se zřejmě stane Bohumil Šimek z ANO (na snímku).

Brno - Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) příští pondělí osloví všechny členy vlády s žádostí, aby kabinet kraji poslal peníze na vyšší mzdy pro řidiče autobusů. Pomohlo by to vyřešit situaci, kdy dopravci nemají peníze na zaplacení mezd podle nařízení vlády a od pátku v kraji trvá stávková pohotovost, kterou vyhlásili odboráři. Pokud kraj u vlády neuspěje, má příští čtvrtek zastupitelstvo schválit aspoň částečnou kompenzaci dopravcům. Šimek to dnes po jednání s odboráři řekl novinářům.

Zákon o veřejných zakázkách umožňuje kraji zvýšit dopravcům platby podle uzavřených smluv pouze o deset procent či 5,7 milionu. To jsou peníze, které pokryjí dopravcům zvýšené náklady na mzdy zhruba z třetiny. "Podle podkladů, které jsme dostali, požadují dopravci průměrně o 2,80 koruny na nilometr více. My jsme schopni dorovnat korunu na kilometr," uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Pokud by však peníze poslala vláda a kraj je jen přeposlal, lze kompenzovat celou vyžadovanou částku. "Příští pondělí se uskuteční jednání vlády s Asociací krajů ČR, pokud by vláda peníze poslala, bylo by to nejrychlejší řešení. Pokud bychom neuspěli, musíme hledat další řešení," řekl Šimek. Proto se s odboráři také domluvil na jednání u kulatého stolu ještě společně s dopravci.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka je potřeba systémové řešení. "Dopravní obslužnost je systém. Proto se to řešilo vládními předpisy. Doprava se jinak hroutí a někteří dopravci nedokážou ani vypravit všechny spoje," připomněl Pomajbík problémy i v jiných krajích.

Stávková pohotovost je podle Pomajbíka i v Ústeckém, Královéhradeckém a částečně v Pardubickém kraji. Ve středu bude jednat právě Odborový svaz dopravy, bude diskutovat o dalším postupu.

Pomajbík řekl, že Jihomoravský kraj má na rozdíl například od Ústeckého aspoň snahu situaci řešit. "Že nemáme zatím garanci peněz, vnímáme negativně. Musíme se snažit najít řešení," poznamenal zástupce jihomoravských odborářů Libor Weinstein. Podle něj po pátečním vyhlášení stávkové pohotovosti někteří dopravci couvli a slíbili mzdy vyplatit v požadované výši. "Je jich zhruba polovina, ale avizují, že to bude jen teď jednorázově za leden," uvedl Weinstein.

Podle vládního nařízení z loňského října mají řidiči dostat 98,10 koruny za hodinu jízdy a 88 korun za hodinu čekací doby. Průměrná mzda se na jižní Moravě pohybuje u řidičů nejčastěji mezi 20.000 a 25.000 korunami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď