Jemen souhlasí s uzavřením příměří s povstalci

foto Koalice vedená Saúdskou Arábií dnes poprvé po několikaměsíční přestávce bombardovala pozice jemenských povstalců v metropoli Saná.

Saná - Klid zbraní v Jemenu bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil zvláštní vyslanec OSN pro Jemen. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí předtím souhlasil s uzavřením příměří se šíitskými protivládními povstalci. Klid zbraní by měl platit 72 hodin, prezident Hádí ale nevyloučil jeho prodloužení, pokud povstalci splní další podmínky.

"Prezident souhlasil s vyhlášením příměří na 72 hodin s možností jeho prodloužení," uvedlo ministerstvo. Oboustranné zastavení palby může podle vlády trvat i déle, pokud povstalci ukončí obléhání města Taíz a zahájí spolupráci s vojenskou komisí (DCC), která dohlíží na dodržování příměří.

Uzavření příměří dnes podpořila také Saúdská Arábie, která vede vojenskou koalici podporující jemenskou vládu. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr zdůraznil, že klid zbraní musí dodržovat i povstalci. Dodal také, že kvůli neúspěchům dřívějších vyjednávání o uzavření míru je k dohodě skeptický.

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité s podporou Íránu nejprve obsadili hlavní město Saná a postupně dobývali další území. Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo více než 10.000 lidí, především civilistů. Saúdská Arabie je v poslední době terčem kritiky kvůli tomu, že oběťmi náletů na povstalce jsou velmi často civilisté.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

27°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď