Jednání o sjednocení Kypru má pokračovat na expertní úrovni

foto Mezinárodní konference politiků o znovusjednocení Kypru v Ženevě.

Ženeva - Zatím bez dohody skončila ve čtvrtek v Ženevě mezinárodní konference politiků o znovusjednocení Kypru. Poprvé se jednalo o bezpečnostních otázkách týkajících se tohoto středomořského ostrova, který je přes čtyřicet let rozdělený na řeckou a tureckou část. Rozhovory mají pokračovat na expertní úrovni 18. ledna, napsala agentura Reuters. Nový generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že konečná dohoda je na dosah ruky, a vyzval k trpělivosti ohledně času, který její dosažení ještě zřejmě zabere.

"Konference o Kypru... bude pokračovat na expertní úrovni 18. ledna diskusemi o bezpečnosti a zárukách, existujících obavách a (různých) přístupech a až budou známy výsledky, konference o Kypru bude pokračovat ve stejném složení jako ve čtvrtek," oznámil mluvčí kyperské vlády Nikos Christodulidis.

"Jsme velmi blízko dohodě. Ale nemůžete čekat zázraky. Bude nutné mít trpělivost," upozornil Guterres s tím, že v zájmu pevného a trvalého řešení nelze dohodu ušít horkou jehlou.

Konference se zúčastnili prezidenti obou částí ostrova Nikos Anastasiadis a Mustafa Akinci, kteří si ve středu v historickém kroku vyměnili mapy s navrženým konečným rozdělením budoucí kyperské federace. Podle Anastasiadise bylo v rozhovorech dosaženo většího pokroku v politickém dialogu. Výměna map je podle něho základem pro další diskusi. Ani jedna strana není zatím spokojena s plánem, který předložila ta druhá. Podle kyperského tisku se obě strany neshodují ohledně kontroly nad zhruba jedním procentem území poloostrova, z něhož by Turci měli ovládat necelých 30 procent.

Anastasiadis se také podle agentury AFP vyslovil proti přítomnosti turecké armády v severní, turecké části Kypru, až bude dosaženo dohody. Ankara ale na setrvání svých 30.000 vojácích na ostrově trvá s tím, že jsou garantem více než 40 let trvajícího klidu. Podle kyperského tisku ale nevylučuje postupné snižování jejich počtu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že "nepřichází v úvahu", aby byly turecké síly staženy z ostrova. Ten by musely opustit všechny cizí jednotky, dodal nicméně. Kriticky se také vyjádřil k otázce střídání zástupců obou komunit v prezidentské funkci - princip čtyř mandátů pro kyperského Řeka a za jeden pro kyperského Turka odmítl a připustil poměr pouze dvou řeckých mandátů ku jednomu tureckému.

Erdogan zároveň obvinil Řecko, jako jednoho z garantů mírového projektu, že "opět utíká před řešením kyperského problému". Dodal, že Atény nemohou čekat, že dojde k řešení bez Turecka jako garanta, uvedla agentura Reuters.

Na jednání byli přítomni i šéfové diplomacií Řecka, Turecka a Británie a zástupci OSN a EU.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku.

Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova.

Kypr býval britskou kolonií a Británie má na jeho území stále dvě vojenské základny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď