Jednání o dohodě NAFTA budou pokračovat i v příštím roce

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Ministři obchodu Spojených států, Kanady a Mexika se dohodli, že jednání o budoucí podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) budou pokračovat i v prvním čtvrtletí příštího roku. Původně se předpokládalo, že rozhovory budou dokončeny ještě letos, mezi zeměmi však stále panují rozdílné názory na klíčové záležitosti, píše agentura Reuters.

Ministři o dohodě informovali ve společném prohlášení po skončení čtvrtého kola jednání. Příští kolo rozhovorů by se mělo uskutečnit 17. až 21. listopadu v Mexiku.

Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. O dosavadní smlouvě často hovořil jako o "katastrofě" pro americké průmyslové podniky, ze kterých se kvůli ní pracovní místa přesunula do Mexika.

Hlavním cílem Washingtonu je snížit obchodní schodek s Mexikem, který dosahuje 64 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) ročně. Většina podnikových ekonomů nicméně podle nedávného průzkumu asociace NABE předpokládá, že snaha o změnu dohody NAFTA nebude mít na hospodářství Spojených států žádný vliv, anebo mu způsobí újmu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď