Jeden z členů katalánské vlády by si přál příměří s Madridem

foto Shromáždění v katalánské metropoli Barceloně na protest proti násilí, které v neděli při hlasování o nezávislosti Katalánska použila španělská policie.

Barcelona/Madrid - Jeden z členů katalánské vlády, vedené separatisty, vyzval k "příměří" se španělskými úřady, aby mohlo klesnout napětí vystupňované po sporném referendu o odtržení bohatého regionu od Španělska. Uvedla to dnes agentura AP.

Santi Vila, který má v katalánské vládě na starosti podnikání, v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že je pro příměří jako novou příležitost k jednáním s Madridem. Uvedl také, že je proti tomu, aby nyní Katalánsko jednostranně vyhlásilo svou nezávislost. Měli by se podle něj sejít experti z obou stran a hledat východisko z politické krize.

"Musíme dát (dialogu) ještě jednu šanci, možná poslední. Jedinou cestou je začít s příměřím," řekl Vila. "Měli bychom se všichni uklidnit a dát si příležitost tím, že nepřijmeme žádné rozhodnutí, a uvidíme, jaké kanály můžeme otevřít, abychom začali klidný dialog," prohlásil Vila.

Výzva k opatrnosti zazněla z tábora katalánských separatistů poté, co některé z nejdůležitějších bank a podniků ohlásily, že v případě odtržení regionu přesunou svá sídla jinam, aby neztratily přístup na lukrativní trh Evropské unie, poznamenala agentura AP a dodala, že není jasné, nakolik je Vilův umírněný postoj sdílen dalšími členy katalánské vlády.

Separatisté tvrdí, že 1. října vyhráli referendum o nezávislosti, hlasování ale Madrid považuje za nezákonné, neplatné a neústavní. Hlasování, poznamenaného tvrdými zákroky španělské policie, se nezúčastnila ani polovina z katalánských voličů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď