Japonci budou vyrábět papír z vápence

foto Ilustrační foto - Rekordních 51.000 návštěvníků zavítalo loni do Ruční papírny ve Velkých Losinách na Šumpersku, která je nejstarší funkční ruční papírnou ve střední Evropě. Manuální výroba papíru je velmi nákladná a prosperujeme právě díky turistickému ruchu. Na snímku z 9. března je prostor pro sušení vylisovaných listů papíru na půdě.

Tokio - V Japonsku spojí síly největší místní tiskárna podle tržeb Toppan Printing Co. a firma TBM Co., aby vyráběly papír z vápence. Nová technologie Limex šetří vodou, vytváří méně skleníkových plynů, a šetří tak životní prostředí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.

Idea a původní technologie přetváření vápence v papír zvaná Limex pochází z Tchaj-wanu. Japonská firma TBM založená v roce 2011 vyvinula vlastní technologii, používá vápenec, kterého je v Japonsku chudém na suroviny dostatek, a v dubnu prodala první limexové navštívenky. Tiskárna Toppan zaplatí TBM licenční poplatek, aby měla přístup k její inovativní technologii, TBM zase bude moci využít personál a zdroje Toppanu a prorazit s jejich pomocí mezinárodně. Obě firmy plánují, že do roku 2020 dosáhnou obratu 50 miliard jenů (11,3 miliardy Kč).

Tiskárenský sektor prochází krizí způsobenou digitální revolucí a klesající poptávkou po tiskovinách. Technologie Limex dokáže vyrobit z vápence nejen papír, ale i plast. Pokud by se na světě vyrobilo jen pět procent papíru touto technologií, ušetřil by se podle tvrzení TBM ekvivalent roční spotřeby vody pro 220 milionů lidí. Oproti výrobě papíru z dřeva Limex také prý generuje o 20 procent méně skleníkových plynů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď