Ján Sebechlebský točí Baladu o pilotovi Jiřího Stránského

foto Představitel hlavní role David Švehlík (vlevo) a herec Petr Stach 2. října v Praze při zkoušce během natáčení jedné ze scén nového filmu podle scénáře Jiřího Stránského Balada o pilotovi.

Praha - V Praze se ozvala první klapka filmu České televize Balada o pilotovi, který podle novely Jiřího Stránského natočí režisér Ján Sebechlebský. Spolu s ním se podílel na scénáři, který doznal dvanácti verzí. Titulní roli ztvární David Švehlík, v dalších se objeví Jiří Dvořák, Petr Stach, Lukáš Příkazký, Lucie Žáčková, Helena Dvořáková, Petra Špalková a Jiří Racek. Snímek bude mít premiéru na podzim 2018.

Jde o příběh muže, který se těšil na život v míru, historie ale rozhodla jinak. Před válkou byl slavným pilotem, jeho životní dráha se zkomplikovala, když odešel přes Polsko za hranice, protože chtěl bojovat proti Hitlerovi. Sověti ho zavřeli do gulagu, odkud ho s československými zajatci vysvobodil generál Píka. Protože však Stalin cizí letce na svém území nestrpěl, lodí se dostal kolem světa až do Anglie. Tam létal s vojenskými spojeneckými špičkami, vezl Beneše do Moskvy za Stalinem k podpisu spojenecké smlouvy a létal s Churchillem.

Spisovatel a scenárista Jiří Stránský. "Jde vlastně o příběh mého tchána, který jsem doplnil informacemi od těch, s nimiž jsem byl v 50. letech vězněn v uranových dolech," řekl před natáčením Stránský.

Švehlík označil scénář za působivý. "Nejde o dokumentární zpracování konkrétní historické události, ale o silný lidský příběh. Když hlavní hrdina odmítne spolupráci s ruskou tajnou službou NKVD, silně se to promítne i do jeho rodinného života. Postaví se k tomu jako hrdina a je za to potrestán," vysvětlil.

Příběh se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru. Komunistické síly se však pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí. Jejich obětí se stal i příslušník britského královského letectva RAF, kapitán Emil Malík, který se vrací, spolu se svými leteckými kolegy, do Prahy k rodině.

Podle Sebechlebského se letci necítili jako hrdinové, i když se to o nich říkalo. "Ani to o sobě netvrdili, boj proti Němcům brali jako samozřejmost," uvedl režisér. V minulosti natočil do cyklu Gen dokument o legendárním stíhači RAF Františku Fajtlovi.

"Příběh Balady o pilotovi je šokující, o to víc, že je skutečný. Komunistická moc v době, kdy se příběh odehrává, teprve rozpínala svá chapadla. I tak si troufala obětovat životy nevinných lidí jen proto, aby se zavděčila ruské tajné službě. Z tohoto pohledu jde o příběh nadčasový a v mnohém i aktuální," komentoval to kreativní producent Jan Maxa.

Natáčení snímku Balada o pilotovi potrvá 23 dní, skončí v listopadu. Štáb se vypraví i do Leteckého muzea ve Kbelích, na starou Ruzyni, do Panenského Týnce a chotěbořského kláštera.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď