Jak se vyrábějí chipsy? Nahlédněte do továrny v Choustníku - video

foto Společnost Intersnack v továrně v Choustníku na Táborsku denně vyrobí 50 tun chipsů. Firma snižuje slanost zboží, nyní koření na 1,6 procenta soli. V Choustníku pracuje 120 lidí, známou značkou firmy je Bohemia Chips. Společnost plánuje zmodernizovat za 10,4 milionu korun jednu ze tří výrobních linek. Na snímku z 21. září jsou lupínky při výjezdu z fritovací linky.

Choustník (Táborsko) - Výrobce chipsů Intersnack nechal novináře nahlédnout do své továrny v Choustníku na Táborsku. Zaměstnává zde 120 lidí, kteří u třech linek dohlížejí na výrobu například známé značky Bohemia Chips. V Choustníku denně vyrobí 50 tun chipsů, tedy 500.000 sáčků. Lupínky se smaží při 150 stupních, jeden balíček vzniká 30 minut. Společnost od loňského roku modernizuje své linky. Již druhá přijde na řadu na přelomu roku. Zjednoduší se díky tomu výroba kořeněných produktů.

Na přelomu roku investuje společnost 400.000 eur (asi 10,4 milionu Kč) do menší linky, na které se chipsy koření až těsně před baličkou a lze tak dělat až šest různých výrobků naráz. Loni takto zmodernizovali největší linku. Dosud, když se výrobky kořenily za fritézou, tedy velké množství naráz, a potom se rozváděly k balení na jednotlivé stroje, se musel stroj při každé změně koření zastavit a vyčistit.

Video: Jak se vyrábějí chipsy? Nahlédněte do továrny v Choustníku.
21.09.2017, 18:25, autor: Václav Koblenc, zdroj: ČTK

"Teď máme nad každým balicím strojem malý bubínek, který koření individuálně, můžeme dělat až šest různých koření souběžně. Fritézu zastavujeme většinou jen jednou týdně, když měníme řez. Je to velká úspora jak v odpadu, tak ve flexibilitě. Výsledky jsou lepší, než jsme čekali, proto budeme dělat totéž na menší lince," řekl Cikrt. Úsporu přinesla také izolace boxů v bramborárně, šetří se energie a lze chladit na přesnou teplotu.

V Choustníku denně vyrobí zhruba 500.000 sáčků, rekord byl 60 tun. Výroba jednoho balíčku trvá 30 minut. Smaží se při 150 stupních Celsia. Bohemia Chips tvoří 50 procent značkové výroby.

Intersnack podle marketingového manažera Ondřeje Širokého má podíl na trhu v chipsech 32,3 procenta. Pro značku Bohemia využívá české brambory, produkty se smaží na slunečnicovém oleji, odrůdě slunečnice Hoso. Polovinu brambor dodávají zemědělské podniky, 34,3 procenta obchodní společnosti, 16,3 procenta soukromí farmáři. Nejvíc, 41 procent brambor, je z Vysočiny, necelá třetina z jižních Čech. Asi 80 procent brambor je z ČR.

Továrna ročně spotřebuje 45.000 tun brambor. Má sklad na 8000 tun, dalších 13.000 tun je v pronajatých skladech, 12.000 tun skladují dodavatelé a stejné množství firma zpracuje rovnou z pole. Používá deset odrůd brambor, nejvíc Kiebitz a Lady Claire.

Jádro zaměstnanců v Choustníku je stabilní. "Výhoda je, že jsme na vesnici, je tady množina lidí, kteří bydlí v obci a kolem, máme autobusy, kterými je svážíme na směny," řekl Cikrt. Platy všem z výroby se výrazněji zvyšovaly loni v dubnu, řekla za firmu Markéta Baráková. O kolik to bylo, neuvedla.

Intersnack se loni dostal do zisku 24,3 milionu korun po předloňské ztrátě 59 milionů Kč. Tržby meziročně vzrostly téměř o tři procenta na 1,37 miliardy korun. V ČR loni Intersnack zaměstnával 319 lidí. Firma je v ČR od roku 1993, výroba brambůrek začala v tehdejším Československu v roce 1982 pod zemědělským družstvem, tehdy se chipsy Bohemia poprvé objevily na agrosalonu Země živitelka. Intersnack prodává brambůrky, snacky, křupky, slané pečivo a oříšky pod značkami Bohemia, Canto, Pom-Bär a Chio. Má továrny v Choustníku a Hradci Králové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď