Irácké síly postupují do centra Mosulu, obyvatelstvo prchá

foto Irácké vládní síly postupují západním Mosulem k pozicím IS ve Starém městě a ke strategické velké mešitě. Obyvatelstvo prchá z oblasti.

Mosul (Irák) - Irácké vládní síly dnes dál postupují západním Mosulem k pozicím radikálů z Islámského státu (IS) ve Starém městě a k velké mešitě, jejíž držení má strategickou a symbolickou hodnotu. Obyvatelstvo mezitím dál prchá z oblasti bojů. Vládní síly dobývají západní Mosul už měsíc, jeho východní část získaly v lednu.

V minulých týdnech vládní jednotky dobyly z rukou islamistů komplex budov regionální vlády, což jim otevřelo cestu k postupu do historického centra. Další postup je ale podstatně obtížnější, protože v hustě obydleném centru ztěžují boj úzké uličky a také to, že tam stále zůstávají desetitisíce civilistů.

Irácká armáda i zde ostřeluje pozice IS raketami z vrtulníků. Boj o centrum tak může být nejnákladnější z hlediska civilních obětí. Za měsíc bojů o západní Mosul bylo podle nejmenovaných frontových zdravotníků citovaných agenturou AP zabito přes 750 civilistů a tyto počty se s dalším postupem do Starého města zřejmě výrazně zvýší. Během sta dní dobývání méně obydleného východního Mosulu zemřelo zhruba 1600 civilistů.

Policejní oddíly postoupily dnes od železniční stanice blíže k velké mešitě a velitel policie agentuře Reuters řekl, že jsou blízko jejímu dobytí. "Cílem jednotek je znovudobytí zbytku Starého města," sdělil policejní mluvčí.

Druhé největší město Iráku ovládl IS v červnu 2014, kdy z tamní velké mešity jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Dobytí mosulské mešity by tak mohl pro IS klíčovým psychologickým úderem.

Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je nyní poslední významnou baštu IS v zemi, začala v polovině loňského října. V lednu se vládním jednotkám podařilo dobýt východní část města a nyní ovládají polovinu jeho západní části. Do bojů je nasazeno na 100.000 iráckých vojáků, policistů a kurdských pešmergů, západně od Mosulu bojují šíitské milice.

Podle odhadů amerických poradců zůstává nyní uvnitř Mosulu kolem 2000 bojovníků IS a spolu s nimi by tam mohlo být až 600.000 civilistů. Od října muselo kvůli bojům odejít z Mosulu kolem 255.000 lidí, z toho od ofenzivy v západním Mosulu to bylo více než 100.000 obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď